Pawlowski zahájil arbitráž proti Česku. Žádá miliardy za zmařenou investici | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Pawlowski zahájil arbitráž proti Česku. Žádá miliardy za zmařenou investici

Pawlowski zahájil arbitráž proti Česku. Žádá miliardy za zmařenou investici
Pole v Benicích na kterém se mělo začít stavět
• 
ZDROJ: Euro - Tomáš Turek

ČTK

Švýcarská společnost Pawlowski se rozhodla zahájit s Českem u Mezinárodního rozhodčího soudu ve Washingtonu arbitráž kvůli investici do výstavby obytného projektu Benice v Praze. Mimosoudně firma požadovala přes 2,6 miliardy korun. Ministerstvo financí ale nárok odmítlo.

„Společnost Pawlowski AG hovoří o zahájení arbitráže dlouhodobě. Ministerstvo financí nicméně dosud žádné oznámení o zahájení arbitráže neobdrželo. Platí, že nárok pana Pawlowského a jím vlastněných společností považujeme za neoprávněný,“ uvedla ředitelka ministerského odboru mezinárodní právní služby Marie Talašová.

Podnikatel Sebastian Pawlowski a jeho firma Pawlowski AG koupil v Benicích zemědělskou půdu, kterou chtěla městská část změnit ve stavební parcely. Později ale své rozhodnutí změnila, čímž se Pawlowski cítí poškozen. Jako viníka označuje tehdejšího pražského primátora Tomáše Hudečka. Ten v minulosti označil změnu územního plánu, která by výstavbu umožnila, za spekulaci s pozemky.

Po důkladném zhodnocení veškerých relevantních dokumentů ministerstvo financí nárok stěžovatelů odmítlo co do základu i výše

Developer požadoval náhradu 2,605 miliardy korun. Ministerstvo nárok na konci šestiměsíční lhůty pro možné smírné řešení sporu odmítlo. „Po důkladném zhodnocení veškerých relevantních dokumentů ministerstvo financí nárok stěžovatelů odmítlo co do základu i výše,“ uvedl úřad.

„Investor je nadále přesvědčen, že zástupci ministerstva nepostupují s péčí řádného hospodáře, protože je chybným rozhodováním samosprávy poškozen i stát. Po neúspěšném jednání s ministerstvem financí se bude Pawlowski AG domáhat kompenzace u Mezinárodního rozhodčího soudu ve Washingtonu,“ uvedl Pawlowski.

Právo nepojišťuje spekulace

Podle Talašové mezinárodní právo na ochranu investic chrání zahraniční investory před zneužitím veřejné moci, není však v žádném případě garancí neměnnosti právního rámce, natož pojištěním spekulativních podnikatelských záměrů. „Nárok pana Pawlowského a jím vlastněných společností je tak dle našeho názoru neoprávněný,“ uvedla.

Česko v současné době čelí 12 mezinárodním arbitrážím, tedy dosud nejvyššímu počtu. Z toho sedm arbitráží souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje sedm miliard korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!