Pawlowski zahájil spor s Českem kvůli zmařené výstavbě domků u Benic | E15.cz

Pawlowski zahájil spor s Českem kvůli zmařené výstavbě domků u Benic

Nová výstavba v Benicích
Nová výstavba v Benicích
• 
ZDROJ: Euro - Tomas Turek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podnikatel Sebastian Pawlowski zahájil první oficiální kroky ve sporu s českým státem kvůli zmařené investici do rozsáhlého realitního projektu u Benic na okraji Prahy. Ministerstvu vnitra před časem oznámil, že mu protiprávním postupem českých úředníků vznikla škoda 2,605 miliardy korun, čímž začala běžet lhůta pro smírné řešení, kterou vyžadují pravidla mezinárodních arbitráží, uvedly dnešní Lidové noviny (LN).

Po uplynutí lhůty pro smírné řešení se developer švýcarského původu může obrátit na arbitrážní soud, a to na základě dvoustranné dohody o ochraně investic mezi Švýcarskem a Českem.

Pawlowski věří v mimosoudní vyrovnání s Českem, pokud by k němu ale nedošlo, je připraven podat 8. prosince 2015 u příslušného soudu ve Washingtonu žalobu. „Domnívám se, že náš nárok je tak jasný, že soud by v tomto případě rozhodl velmi rychle,“ řekl deníku podnikatel.

Obyvatelé obce uspěli s žalobou

Pawlowski koupil kolem Benic rozsáhlé pozemky, na kterých chce se svou firmou Projekt Sever postavit řadové rodinné domy, viladomy a bytové domy včetně infrastruktury a občanské vybavenosti.

Pražští zastupitelé v roce 2010 změnili parcely na stavební. Proti změně územního plánu se ale postavili obyvatelé obce a s žalobou uspěli. Městský soud v Praze a následně i Nejvyšší soud rozhodl, že změna je neplatná. Pozemky tak byly opět určeny pro zeleň, nikoliv pro výstavbu.

Autor: ČTK