Polovina všech nákupních center světa se staví v Číně | E15.cz

Polovina všech nákupních center světa se staví v Číně

Čínský realitní boom
Čínský realitní boom
• 

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavitelé nákupních center budují celosvětově své projekty jako o překot. Globálně se nyní staví 32 milionů metrů čtverečních nákupních ploch, což je meziroční nárůst o 15 procent, vyplývá z dat realitní poradenské společnosti CBRE. Při bližším pohledu ale čísla ukazují, že motorem růstu je Čína, která se na něm podílí více než polovinou.

Z deseti lokalit s nejsilnější výstavbou obchodních ploch jich je v Číně sedm. Pomáhá tomu především rostoucí střední třída, rozšiřování velkých měst a poptávka spotřebitelů po lepších obchodech.

V Evropě výstavbu táhnou hlavně ruská a ukrajinská města a Istanbul. Na evropském kontinentu se loni postavilo 1,7 milionu metrů čtverečních obchodních center. Na východní Evropu z toho připadalo 72 procent.

„Skutečnost, že podstatná většina nákupních center vzniká v Evropě na rozvíjejících se trzích, je velmi významná. Kvalitní prostory jsou nyní na rozvinutých trzích nedostatkovým zbožím a obchodníci se proto čím dál častěji obrací k slibnějším alternativám,“ uvedl analytik CBRE Neville Moss.

Nejaktivnějším maloobchodním trhem, který CBRE zahrnuje do Evropy, byl loni Istanbul. V tureckém největším městě loni developeři otevřeli sedm nových obchodních center. Svou pozici si Istanbul pravděpodobně dále udrží, protože ve výstavbě je tam dalších 32 „chrámů konzumu“.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.