Soutěž na byty ve Vysočanech přitáhla architekty z celého světa | e15.cz

Soutěž na byty ve Vysočanech přitáhla architekty z celého světa. Ve finále je i studio založené Zahou Hadid

Daniel Novák

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mezinárodní soutěž na výstavbu miliardového bytového projektu investiční skupiny Penta u stanice metra Českomoravská v Praze-Vysočanech vzbudila zájem architektů od USA přes země Evropské unie až po Malajsii a Indonésii. Prvního kola soutěže se zúčastnilo 139 projektantů, do finále tendru se probojovalo šest studií.

„Počet účastníků soutěže je opravdu vysoko nad průměrem. Za zájmem stojí jistě atraktivita předmětu soutěže, zřejmě i jméno vyhlašovatele a kvalitně sestavená porota,“ komentoval Milan Svoboda z vedení České komory architektů. 

„Roli ovšem může hrát i fakt, že architekti začínají mít obavu z ekonomického poklesu způsobeného reakcemi na šíření nemoci COVID-19,“ dodal.

Navzdory silnému mezinárodnímu zastoupení převládají v šestici finalistů tuzemská studia. Do závěrečné fáze soutěže se probojovali ADNS architekti, Kuba & Pilař architekti ve spolupráci s ateliérem M2au, OV architekti a kancelář RA15.

Ze zahraničních studií je ve finále londýnská společnost Zaha Hadid Architects, která s Pentou spolupracuje na rozsáhlém projektu kolem Masarykova nádraží, a francouzská architektonická firma Jacob + MacFarlane.

 „Dříve jsme oslovovali vybrané architekty, dneska jednoznačně podporujeme mezinárodní otevřenou soutěž,“ uvedl David Musil, ředitel Penta Real Estate pro rezidenční výstavbu. „Je to nejlepší způsob, jak získat nečekaný pohled na důvěrně známou lokalitu i architektonický návrh, který dokáže překvapit,“ podotkl.

Podle architektky Viktorie Součkové ze studia Bogle Architects je soutěž nejlepším způsobem, jak z projektantů vydolovat nejlepší nápady. „Speciálně nyní, kdy byla práce pro mnohé zahraniční ateliéry kvůli COVID-19 pozastavena,“ uvedla projektantka. 

Brownfield mezi ulicemi Sokolovská, K Moravině a U Skládky koupila Penta letos na jaře. Plánuje tam postavit 280 bytů s celkovou investicí 1,3 miliardy korun. 

Výsledky architektonického klání pořádaného podle regulí České komory architektů budou známé ve druhé polovině července. Soutěžní návrhy projektantů zatím developer s ohledem na pravidla tendru nezveřejnil. 

Členy pětičlenné poroty projektantské soutěže jsou architekt Pascal Cornips z nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects, Peter Vodrážka z bratislavského Ústavu dějin a teorie architektury, zástupce Prahy 9 a dva zástupci investora.

Newslettery