Stavebnictví se už propadlo pod úroveň roku 2005 | E15.cz

Stavebnictví se už propadlo pod úroveň roku 2005

stavebnictví
stavebnictví
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemské stavebnictví zažilo vrchol výkonnosti v roce 2008 a od té doby nepřetržitě klesá. Obrat nepřineslo ani prvních sedm měsíců letošního roku, odvětví padá naopak rychleji než loni a jeho aktuální výkon je už nižší než v roce 2005. Z krize se tak ještě nevymanilo, řekl manažer ČSÚ Radek Matějka. V červenci stavebnictví kleslo meziročně o půl procenta.

„Českému stavebnictví se stále nedaří dostat z útlumu. Za propady aktuálně stojí zejména nepříznivý vývoj v inženýrském stavitelství,“ uvedl odborník na průmyslové statistiky Matějka.

Hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora vidí kromě škrtů veřejných investic problém také ve snaze domácností víc šetřit. „Předpokládáme, že na marketingový tah developerů, že nákupem nemovitosti ušetří, skočí v budoucnosti ještě méně lidí než v minulosti,“ sdělil Pikora.

Tuzemské stavebnictví v červenci zmírnilo meziroční pokles na 0,5 procenta z revidovaných 9,2 procenta v červnu, oznámil dnes ČSÚ. K menšímu poklesu přispěl růst pozemního stavitelství. První prázdninový měsíc dál klesal počet zahájených bytů, snižovat se nepřestal ani počet vydaných stavebních povolení a jejich hodnota, dál ubývá zaměstnanců.

Čísla statistiků podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše potvrdila dlouhodobý sestupný trend, a to navzdory růstu pozemního stavitelství.

“ je velmi tvrdý, odhaduje se, že průměr vysoutěžených cen se pohybuje okolo těžko uvěřitelných 56 procent předpokládané hodnoty zakázky. Po řadu stavebních firem bude úspěchem, pokud letos nebudou realizovat ztrátu,“ řekl k vývoji v klíčovém inženýrském stavitelství Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. Očekává, že do konce roku se situace nezlepší.

Problémy má stavebnictví v celé Evropské unii. V červnu unijní stavební výroba klesla o 5,8 procenta. Ve srovnání s rokem 2005 se odvětví nejvíc propadlo ve Španělsku a Maďarsku, nejvíc naopak obor rostl v Polsku, od konce roku 2009 mírně oživil v Německu.

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.