Stavitel Garbe vstoupil do ČR, vyhlíží přesuny firem z Německa | E15.cz

Stavitel Garbe vstoupil do Česka akvizicí v pohraničí. Vyhlíží přesuny firem z Německa

Daniel Novák

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Lukrativní brownfield pro výstavbu logistických a výrobních hal poblíž sjezdu z dálnice D7 na okraji Chomutova změnil majitele. Pozemek si pro odstartování expanze v České republice zvolila německá společnost Garbe Industrial Real Estate zaměřená na budování průmyslových nemovitostí. V Německu firma stavěla haly i pro Amazon.

„Výhodou v lokalitě je dostupnost kvalifikované pracovní síly. Navíc sázíme na naši znalost německého trhu. Jsme přesvědčeni o tom, že k nám budou přicházet právě firmy z Německa,“ řekl k severočeské akvizici výkonný ředitel Garbe pro střední a východní Evropu Martin Polák.

Koupené pozemky jsou starý průmyslový brownfield, kde byl původně stavební dvůr. Výstavba projektu začne do konce roku demolicí starších objektů. Samotná stavba má začít v létě 2021. Celkem má pozemek 65 tisíc metrů čtverečních. Vznikne na něm hala o výměře 32 tisíc čtverečních metrů. Prodávajícími parcel byly dvě fyzické osoby. Cenu transakce ani investici do projektu developer nekomentoval. 

„V oblasti severních a severozápadních Čech vidíme stále velký potenciál pro rozvoj moderního podnikání ve střední Evropě. Již nyní probíhají jednání s prvními potenciálními nájemci,“ uvedl Jakub Holec, generální ředitel poradenské společnosti 108 Agency, která se na transakci s Garbe podílela. Podle Poláka z Garbe mají zájem o prostory hlavně podniky z lehkého průmyslu. Nový areál vznikne na dohled od stávajícího logistického parku developera VGP. 

Německá společnost Garbe ohlásila vstup do Česka a dalších zemí východně od Německa na začátku letošního roku. V Česku a na Slovensku plánuje v dohledné době dostat na portfolio v hodnotě kolem 70 až 80 milionů eur. 

Garbe je německý rodinný podnik. Dosud měl byznys soustředěný v Německu, Francii, Rakousku a v Nizozemsku. V polovině letošního roku měl ve správě 4,4 milionu metrů čtverečních pronajímatelných prostor. Jejich hodnota byla v součtu 3,5 miliardy eur. 

Moderní sklady a výrobní haly se podle realitních profesionálů ukázaly v letošním neklidném roce jako nejodolnější segment realit. Celková poptávka v Evropě sice letos podle konzultantů ze společnosti Savills klesne na 3,5 milionu metrů čtverečních z loňských čtyř milionů, ale v roce 2021 se má vrátit zase na původní hodnoty.  

V Česku se ve druhém čtvrtletí hrubá poptávka po průmyslových nemovitostech meziročně snížila o 14 procent. Firmy si pronajaly téměř 361 metrů čtverečních logistických center a fabrik, vyplývá z dat sdružení konzultantských agentur Industrial Research Forum. Čísla za třetí čtvrtletí poradci zatím nezveřejnili. 

Newslettery