Stropnický zastavil prodej karlínských kasáren Tykačově manželce

Martin Stropnický

Martin Stropnický Zdroj: CTK

Ministr obrany Martin Stropnický zrušil prodej kasáren v pražském Karlíně společnosti Griva Art, za níž stojí manželka miliardáře Pavla Tykače Ivana. Dvě firmy, které se zúčastnily soutěže, byly podle Stropnického majetkově propojeny. Tykačová měla kasárna získat za téměř 600 milionů korun. Stropnický nyní plánuje vyhlásit nový tendr.

„Možná, že se to někomu bude zdát jako soutěž, která proběhla úplně v pořádku, ale já k této skupině lidí patřit nemohu,“ řekl Stropnický. Personální důsledky pro zodpovědné úředníky ministerstva prý vyvodí v nejbližších dnech.

„Potvrdilo se skutečně to, že je tam majetkové propojení, takže jaká je to potom soutěž. Potvrdilo se i to, že vlastnická struktura je poměrně nepřehledná,“ dodal ministr. Podle Tykačové však Griva Art není s firmou Castullus majetkově, ani jakkoli jinak propojena.

V Karlíně měla vzniknout univerzita

„Rozhodnutí ministerstva nás mrzí, je však plně v souladu s podmínkami soutěže,“ sdělila ČTK v reakci Ivana Tykačová. Zároveň uvedla, že její motivací pro účast v soutěži byla možnost změnit osud kasáren. Podle ní to byla jedinečná příležitost, která mohla zachránit unikátní objekt, s nímž si stát zjevně po léta nevěděl rady.

„Náš návrh předpokládal vznik univerzitního kampusu, který by Praze dal jak novou vysokou školu, tak komplexní zázemí pro stovky studentů. Studentský živel by přinesl Karlínu životodárné okysličení. To vše v souladu se strategickým plánem hlavního města, který už 14 let počítá se vznikem dalšího univerzitního kampusu na území Prahy,“ dodala Tykačová.

kasárna Jana Žižky v pražském Karlíně kasárna Jana Žižky v pražském Karlíně | ctk Kasárna Jana Žižky v pražském Karlíně (foto: ČTK)

Obrana kasárna v pražském Karlíně prodává jako nepotřebná. Více než půlmiliardovou soutěž vyhrála společnost Griva Art. Ta je však podle Stropnického majetkově propojena s druhou společností Castullus. Existuje tak podezření, že se firmy mohly domluvit na nabídce. Úřad své rozhodnutí o zrušení tendru opírá i o právní analýzu advokáta Václava Lásky.

„My se kloníme v tuto chvíli k názoru, že tu soutěž vypíšeme znovu v dohledné době. Že ji vypíšeme tak, abychom se pod to mohli podepsat, aby byla co nejtransparentnější a aby ten výnos z toho byl co nejvyšší,“ uvedl Stropnický.

Při výběru vítěze chyběl šéf komise

Soutěž podle ministra provázela řada nesrovnalostí. Za zvláštní označil fakt, že u více než půlmiliardové částky byl rozptyl nejvyšší a nejnižší nabídky tří firem jen osm milionů korun. Na schůzi, při níž ministerská komise vybírala vítěze tendru, nebyl přítomen předseda komise, zmínil Stropnický.

Dominantou kasáren Jana Žižky je pětipodlažní budova se sklepními prostory, která je zapsána na seznamu kulturních památek. Vnitřní dvůr má rozlohu přibližně jednoho hektaru a může sloužit pro parkování vozidel.

V další budově se nachází hudební sál, rehabilitační centrum s bazénem a garážová stání. Poslední z budov je vedena jako myčka automobilů. V objektu kasáren je trafostanice a celý areál je napojen na dostupné inženýrské sítě. Kasárna byla poškozena povodní v roce 2002.

Karlínská kasárna pochází z doby Rakousko – Uherska
Pro vojenské účely byla nemovitost využívána v době Československa i České republiky. Hlavní budova byla vystavěna v letech 1844 až 1845 a pojmenována Ferdinandova kasárna. V roce 1920 byl objekt přejmenován na kasárna Jana Žižky z Trocnova a sídlil zde 5. ženijní pluk. Ve druhé polovině 20. století v budově sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.