SŽDC napadla u soudu platnost smlouvy o prodeji pozemků u dejvického nádraží | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

SŽDC napadla u soudu platnost smlouvy o prodeji pozemků u dejvického nádraží

ČTK

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) podala žalobu na neplatnost smlouvy o budoucím prodeji pozemků u dejvického nádraží v Praze developerské firmě Amádeus Real, kterou loni uzavřelo bývalé vedení státního podniku. Napsal to server Lidovky.cz. Lukrativní parcely u metra Hradčanská o rozloze 24 tisíc metrů čtverečních mohou mít v budoucnu podle odhadů tržní hodnotu až miliardu korun.

Smlouvu o smlouvě budoucí podepsaly obě strany loni v únoru. Krátce poté nedobrovolně skončil tehdejší šéf SŽDC Pavel Surý, který kontrakt podepsal. Nové vedení se rozhodlo smlouvu vypovědět. Jednání s developerem k dohodě nevedla, proto se správa rozhodla napadnout smlouvu žalobou u Obvodního soudu pro Prahu 1.

Smlouva byla podle nynějšího vedení správce železnic uzavřena v rozporu se zákonem o privatizaci, protože ji neschválila vláda. „Důvodem neplatnosti smlouvy o smlouvě budoucí je skutečnost, že při jejím uzavření došlo k porušení právních předpisů. Žalobu podáváme, aby byla odstraněna nejistota ohledně existence práv a povinností založených touto smlouvou a bylo předejito vzniku dalších škod,“ řekl Lidovým novinám generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. „V tomto případě je potřeba postupovat razantně a hájit majetkové zájmy státu,“ uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

SŽDC vybrala pět úseků budoucí rychlodráhy, které postaví přednostně

SŽDC uzavřel smlouvu s Amádeus Real bez veřejné soutěže. Dokument počítá se stanovením ceny pozemků až v době transakce za pomoci znaleckých posudků tak, aby odpovídala cenám okolních pozemků. V registru smluv je uvedena cena 283 milionů korun, podle některých expertů se však cena pozemků pohybuje až kolem miliardy korun.

„Tato cena přitom i podle našich očekávání může dosáhnout uváděné miliardy korun,“ cituje server mluvčího firmy Amádeus Real Karla Samce. Odmítá názor, že by smlouva o smlouvě budoucí porušovala zákon a zdůraznil, že firma trvá na jejím plnění. „Pro její ukončení nevidíme důvod. Jsme přesvědčeni, že splňuje všechny zákonné požadavky a ani není pro SŽDC nevýhodná, jak se neustále zmiňuje,“ dodal Samec. Firma podle něj stále věří ve smírné řešení.

Správce železnic zlepšil hospodářské výsledky, skončil v půlmiliardové ztrátě

Kvůli smlouvě už dříve podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Na atraktivních pozemcích nedaleko Pražského hradu můžou v budoucnu vzniknout byty, kanceláře nebo obchody. Parcely u dejvického nádraží jsou pro SŽDC klíčové kvůli připravované trati z Prahy do Kladna.

Nový magazín E15 Premium „Jak vydělat na pronájmu“ objednávejte zde >>>

Tesco prodalo obchodní dům Máj. Developer Amádeus Real připravuje rekonstrukci
Správce železnic neuspěl, developer nechce zrušit smlouvu o koupi pozemků u dejvického nádraží
SŽDC se snaží vycouvat z prodeje pozemků u nádraží v Dejvicích, uvažuje o stavbě budovy Národní galerie

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!