V Česku vzniká fond na nákupy starších kancelářských budov | E15.cz

V Česku vzniká fond na nákupy starších kancelářských budov

Daniel Novák

Realitní fond Edulios ze skupiny Cimex zahájil práce na vzniku nového podfondu zaměřeného na akvizice a následné rekonstrukce starších kancelářských budov. Bude sbírat kapitál od movitých investorů včetně těch, kteří můžou investovat najednou i desítky milionů korun.

„Kancelářské budovy kategorie A lze aktuálně nakoupit jen velmi draho. V této situace je lepší podívat se třeba po starších administrativních budovách. Skýtají sice vyšší riziko, ale současně poskytují vyšší výnosy. V tomto segmentu lze stále ještě dobře nakoupit,“ řekl ředitel fondu Edulios Martin Skalický.

V plánu je takovou nemovitost renovovat, obsadit nájemníky a nakonec prodat. Přípravu nového podfondu již Edulios zahájil. Spuštění plánuje na druhou polovinu letošního roku.

„Starší nemovitosti typu se samozřejmě prodávají za nižší ceny a pak je větší prostor pro potencionální zisk, také zde není taková konkurence. Tento typ nemovitostí už ovšem není pro každého a může si na něj troufnout pouze zkušený investor,“ uvedl David Sajner, investiční specialista z poradenské společnosti Knight Frank.

Pro Edulios bude nový podfond již druhým investičním počinem. Aktuálně se završuje život prvního fondu, kterému patřila nová kancelářská budova City West B1 v Praze-Stodůlkách. Nemovitost letos koupil fond obhospodařovaný Patria investiční společností za 69 milionů eur.

Přesná čísla o investicích do „béčkových“ a „céčkových“ budov nikdo neeviduje. Aktivita na trhu je však čilá. Například společnost Geosan Development koupila za téměř jednu miliardu korun dvacet let staré kancelářské centrum Nagano v Praze 3.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!