Věřitelé poslali stavební společnost PSJ do konkurzu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Věřitelé poslali stavební společnost PSJ do konkurzu

ČTK

Věřitelé na schůzi u insolvenčního Krajského soudu v Brně poslali podle očekávání do konkurzu stavební firmu PSJ z Jihlavy, která je od loňského prosince v úpadku. Přihlásili pohledávky za 8,6 miliardy korun, insolvenční správce David Jánošík ale očekává, že po přezkoumání dosáhnou uznané pohledávky přibližně dvou miliard.

„Pětimiliardová pohledávka je tvořena 15 let starými sankcemi, o které se vedl soudní spor. Věřitel byl v tomto sporu úspěšný, ale rozhodnutí soudu zatím není pravomocné. Dnes jsem tuto pohledávku popřel,“ řekl Jánošík.

V jednací síni se sešli zástupci věřitelů, kteří přihlásili pohledávky za 575 milionů korun a rozhodli, že pošlou PSJ do konkurzu. Reorganizaci společnosti nikdo z věřitelů nenavrhl a nedoporučoval ji ani insolvenční správce. „PSJ už od září loňského roku žádnou stavební činnost nevykonává, její provoz v zásadě skončil v létě. Teď představuje v podstatě pouze soubor majetku v odhadované výši 700 milionů korun,“ dodal Jánošík.

Věřitelé také schválili výměnu dvou členů sedmičlenného věřitelského výboru, který bude s insolvenčním správcem řešit další postup při prodeji majetku. Podle odhadu insolvenčního správce to může trvat až dva roky.

Obce se bouří proti obřímu skladu Daimleru u Prahy. Bojí se dopadů na dopravu i hluku

PSJ se zabývala generálními dodávkami staveb, jejím jediným akcionářem je PSJ Holding se sídlem v Amsterodamu. Insolvenční návrh na sebe loni opakovaně podala sama firma kvůli platební neschopnosti. Počátkem listopadu soudu sdělila, že eviduje věřitele se závazky 1,588 miliardy korun. Hodnotu svého majetku společnost v insolvenčním návrhu vyčíslila na 1,857 miliardy korun.

Soudu vedení PSJ vloni sdělilo, že finanční ztráty společnost utrpěla na zakázkách v Rusku i v tuzemsku a nenašla vhodného finančního partnera. Insolvenční návrh na sebe firma PSJ loni podala dvakrát. V prvním případě ji předešel jiný věřitelský návrh, který už řešil soud. Toto řízení bylo zastaveno. Nový insolvenční návrh podalo vedení PSJ počátkem listopadu. Čistý obrat firmy za poslední účetní období byl 3,987 miliardy korun.

Stavební firma PSJ je v úpadku, dluží 1,6 miliardy
Geosan Group expanduje na Moravu a přetahuje zaměstnance PSJ

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!