Zeman nechce církvi vydat Mladotův dům na Hradě, je v dobrém stavu | E15.cz

Zeman nechce církvi vydat Mladotův dům na Hradě, je v dobrém stavu

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman odmítá katolické církvi vydat Mladotův dům na Pražském hradě. Souhlasí ale s tím, aby v restitucích získala Jiřský klášter a Nové proboštství, pokud se zaváže k tomu, že tyto objekty opraví. Zeman O restitucích nedávno jednal s kardinálem Dominikem Dukou.

Jiřský klášter i Nové proboštství jsou ve velmi špatném stavu. „Vyžadují miliardové investice na opravy, které stát prostě nemá. Církev by se měla veřejně zavázat, že tyto opravy uskuteční,“ sdělil České televizi. Pražské arcibiskupství ale počítá s případnou pomocí státu.

„Že to nebude jenom investice ze strany církve a třeba v případě Jiřského kláštera by to mohla být Národní galerie,“ řekl ČT tajemník arcibiskupství Milan Badal.

Nové proboštství na Pražském hradě Autor: CC BY 2.0: Jennifer Dickert, Wikimedia Commons
Nové proboštství na Pražském hradě (zdroj: Wikimedia Commons).

Mladotův dům, který slouží jako zázemí pro katedrálu svatého Víta a v němž se konají výstavy, má církev zatím pronajatý na 99 let. „Je to takové nejlepší místo, které v podstatě nepotřebuje žádné velké stavební zásahy,“ podotkl Badal.

Zeman ale právě kvůli dobrému stavu objektu nechce Mladotův dům vydat. „Já si nemyslím, že by tato třetí budova měla církvi patřit. V tom se asi s panem kardinálem lišíme,“ dodal prezident.

Celkem má církev zájem o 11 objektů v areálu Hradu. Zeman by měl s Dukou o budovách znovu jednat na podzim. Případnou dohodu by ale musela potvrdit vláda.

Tomáš Holub: Strany kalkulují na roky, církve na celá desetiletí

Autor: ČTK