Živořící španělský realitní trh se upnul na turisty

letovisko ve Španělsku

letovisko ve Španělsku Zdroj: profimedia.cz

Španělské realitní kanceláře a banky cítí s nadcházejícím létem šanci, jak zlákat cizince ke koupi statisíců prázdných nemovitostí na pobřeží, v angličtině přezdívaném Costa Catastrophe. Velké španělské banky zřizují speciální webové stránky, kde inzerují letní byty a domy až se 60procentní slevou.

Zároveň tlačí na developery, aby rozprodali své ležáky téměř za jakoukoli cenu. Analytici však varují, že trh ještě není na dně a reality v příštích letech zažijí další pád, a to až o 25 procent. V nabídce banky Santander lze nyní najít i čtyřpokojový byt ve Valencii za méně než 20 tisíc eur, tedy v přepočtu za půl milionu korun.

Prázdninové byty v atraktivních lokalitách se přitom před čtyřmi lety běžně nabízely za více než sto tisíc eur. Realitní kanceláře zase uzavírají aliance se svými kolegy v západní a severní Evropě a ti na tamních trzích nabízejí jejich apartmány a domy. Podle španělské kanceláře Look & Find díky tomu v prvním čtvrtletí vzrostly prodeje cizincům téměř o pětinu.

To je však jedno z mála pozitivních čísel. Podle nejnovějších údajů národního statistického úřadu (INE) totiž ceny bytů klesly za letošní první čtvrtletí o 12,6 procenta, což představuje nejvýraznější meziroční propad od roku 2007, kdy úřad začal data sbírat. Kromě španělského pobřeží padají ceny zejména na Baleárských a Kanárských ostrovech.

Mezinárodní měnový fond tento měsíc předpověděl, že v případě prohlubujících se makroekonomických potíží ještě ceny nemovitostí klesnou až o pětinu. Agentura Standard & Poor’s dokonce očekává v příštích čtyřech letech propad o 25 procent. Poukazuje přitom na skutečnost, že mezi léty 2000 a 2008 hodnota nemovitostí vyletěla o 150 procent, přičemž na vrcholu boomu v roce 2006 bylo postaveno 760 tisíc bytů. To je například pětkrát víc než ve Velké Británii.

Podle poradenské firmy Deloitte Španělsko i nadále vede žebříček evropských zemí s největším počtem dokončených bytů. V loňském roce tam na tisíc obyvatel vycházelo 6,5 dokončeného bytu, přičemž evropský průměr činil 3,9 bytu.