Recept na hojení předvánočních úrazů | E15.cz

Recept na hojení předvánočních úrazů

Recept na hojení předvánočních úrazů
Recept na hojení předvánočních úrazů
• 

.

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čtyři týdny před Vánoci přichází advent, období radostného očekávání svátků vánočních. Rok nenabízí vhodnější příležitost ke zklidnění, zamyšlení nad uplynulým rokem a konání dobrých skutků. Kéž bychom v tomto období zůstali jen u slavnostního rozsvěcování vánočních stromů či svíček na adventním věnci. V řadě rodin je advent hlavně dobou nákupů a uklízení, měnící poklidnou duchovní atmosféru ve vyčerpávající zápas s časem na pokraji nervového zhroucení.

Kdybychom jen nakupovali, tak by se nic nestalo

Zatím co nakupování zvládne většina z nás bez větší újmy, při úklidu a vaření se mohou odehrát malá dramata. Co je totiž největším úskalím vánočních příprav? Že každý, kdo se na nich podílí, je okolnostmi donucen pracovat s mnoha potencionálně nebezpečnými nástroji. Jejich výčet začíná kladivem, pokračuje nožem a končí třeba pánví s rozpáleným olejem. Úraz se nevyhýbá zkušeným kuchařkám, zručným domácím kutilům, ani nešikům, kterým se po většinu roku daří se domácím pracem vyhýbat.

Kuchyň plná nástrah

Nejvíce nehod se přihodí v kuchyni, kde se více než kdy jindy vaří, smaží a peče. Kuchařky se mohou opařit horkou vodou, popálit horkým olejem nebo o rozpálenou troubu. Naštěstí popálené plochy nebývají rozsáhlé, život ohrožující, na druhou stranu jsou bolestivé a citlivé natolik, že je potřeba je ošetřit a rychle zahojit. Hlavně proto, že předvánoční přípravy nepočkají.

Recept na hojení předvánočních úrazů Autor:

Jak ošetřit popáleninu

Popálené místo je třeba okamžitě zchladit tekoucí vlažnou vodou a po ochlazení překrýt sterilním obvazem, který zabrání vzniku infekce. U větších popálenin je vhodné použít metodu vlhkého hojení. Bylo zjištěno, že hojení je účinnější, pokud se v ráně udrží vlhké prostředí. K jeho zajištění používáme speciální krytí, které lze samozřejmě přiložit na ránu i v případě, že se popálíme otevřeným ohněm při rozsvěcování svíček, prskavek, lití olova nebo při odpalování silvestrovského ohňostroje.

Pořezání při kuchání kapra i zdobení stromku

Krytí pro vlhké hojení je vhodné i k ošetření řezných, tržných a bodných ran způsobených nástroji k zabití a vykuchání kapra. Rizikovou činnosti je i zdobení vánočního stromku. Než je stromeček usazen do stojanu a ozdoben, zakrvácí nejeden prst. Krvácející ránu bychom měli vždy dezinfikovat a překrýt sterilním obvazem, abychom zabránili její infekci.

Recept na hojení předvánočních úrazů Autor:

Vodní kámen jako příčina poleptání

Nebezpečí se skrývá i v různých domácích chemikáliích. Hospodyňka si ve spěchu nepřečte, že má pracovat v rukavicích a vyhýbat se potřísnění kůže a teprve když ji ruka začne pálit, zjistí, že se právě poleptala. I v tomto případě poleptané místo okamžitě oplachujeme vodou a posléze neutralizujeme – kyselinu roztokem jedlé sody a louh zředěným octem. Ránu překryjeme sterilním obvazem a i zde můžeme s výhodou využít krytí pro vlhké hojení.

Vánoční lékárnička

Náš článek vás jistě od důkladného předvánočního úklidu neodradí. Přesto byste se měli včas zamyslet, zda je na vánoce připravena i vaše lékárnička. Krytí umožňující vlhké hojení se hodí nejen při předvánoční úklidu, ale k ošetření všech ran vzniklých během roku, včetně dětských odřenin a obtížně se hojících ran starší generace. Pokud je běžné, že pod stromečkem nacházejí naší blízcí doplňky podporující jejich zdraví, mohou dostávat i kvalitní zdravotnický materiál, zejména tehdy, pokud úrazy nebo špatně se hojící rány přitahují jako magnet. S výběrem nejvhodnějšího zdravotnického materiálu vám ochotně pomohou prodejny zdravotnických potřeb.

www.lepsipece.cz.

Recept na hojení předvánočních úrazů Autor:

Autor: .

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.