Ropa zdražuje, cenu tlačí i strach z možná nejničivějšího hurikánu | e15.cz

Ropa zdražuje, cenu tlačí i strach z možná nejničivějšího hurikánu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ropa na světových trzích zdražuje, k růstu jí pomáhají obavy z hurikánu Harvey. Ten z Mexického zálivu směřuje k pobřeží Texasu, kde je mnoho rafinerií. Má přitom potenciál stát se nejsilnějším hurikánem v USA za více než deset let, na pevninu by měl dorazit za několik hodin.

Severomořská ropa Brent si krátce po páté hodině připisovala asi 0,3 procenta na zhruba 52,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI posilovala o 0,4 procenta na 47,63 dolarů za barel.

Energetické společnosti stahují pracovníky z ropných plošin blízko pobřeží a utlumují práce v jižním Texasu. To se odráží na skokovém růstu ceny benzinu. Hurikán by mohl zasáhnout důležitá rafinerská centra Corpus Christi a Houston.

Ropy je na světovém trhu stále dost, navzdory snahám Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snižovat těžbu, a prostřednictvím slabší nabídky zvýšit cenu suroviny. Společný monitorovací výbor OPEC a monitorovací výbor mimo OPEC ve čtvrtek uvedly, že zvažují další prodloužení dohody o omezení těžby i po březnu příštího roku.

Podívejte se do naší galerie, jak se Texas připravuje na nejničivější hurikán za posledních 10 let:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery