Státní dluh stoupne podle návrhu rozpočtu na 1,7 bilionu korun | E15.cz

Státní dluh stoupne podle návrhu rozpočtu na 1,7 bilionu korun

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CNB

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní dluh ke konci letošního roku stoupne na 1,635 bilionu korun a v průběhu příštího roku se zvýší o dalších více než 99 miliard na 1,734 bilionu korun. Vyplývá to z materiálů k návrhu státního rozpočtu, které jsou k dispozici na internetových stránkách vlády. Ke konci roku 2011 činil státní dluh 1,5 bilionu korun.

Celkové výdaje rozpočtu na příští rok MF naplánovalo na necelých 1,185 bilionu korun a příjmy na 1,085 bilionu. Letos jsou naplánovány výdaje necelých 1,190 bilionu korun. Ministerstvo financí počítá v návrhu rozpočtu pro příští rok s hrubou výpůjční potřebou ve výši 238,8 miliardy korun. Pro letošek si chce MF půjčit přes 243 miliard korun.

Na domácím trhu plánuje MF příští rok vydat dluhopisy za 136,6 miliardy korun, spořící dluhopisy pro drobné investory za 20 miliard korun a zahraniční emisí dluhopisů za více než 50 miliard korun. Dále chce MF financovat dluh čistým zvýšením emisí státních pokladničních poukázek ve výši 30,1 miliardy korun a půjčit si od Evropské investiční banky 1,6 miliardy korun.

Návrh státního rozpočtu ve středu začne projednávat kabinet. Stejně jako v předchozí letech jej vláda bude projednávat na více zasedáních, do sněmovny návrh musí poslat do konce září. Deficit státního rozpočtu by měl příští rok činit 100 miliard korun.

Rozpočet ovšem počítá se změnou daňových zákonů, včetně zvýšení daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod. Proti tomuto návrhu se postavilo šest poslanců z řad ODS.

Spory kolem budoucí sazby daně z přidané hodnoty posilují podle předsedy vlády a ODS Petra Nečase hrozbu rozpočtového provizoria. Vláda se rozhodla návrh předložit znovu a spojit s jeho prosazením svou další existenci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah