Android zvýšil dominanci na trhu smartphonů | E15.cz

Android zvýšil dominanci na trhu smartphonů

HTC
HTC
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Operační systém Android od společnosti Google za poslední rok výrazně zvýšil svou dominanci na světovém trhu chytrých telefonů. Ve druhém čtvrtletí se mobilních telefonů na platformě Androidu prodalo čtyřikrát více než produktů se systémem iOS, to znamená telefonů Phone od společnosti Apple, ve srovnání s dvouapůlnásobkem před rokem. Plyne to z dnešní zprávy agentury IDC.

Jihokorejský Samsung Electronics a další výrobci telefonů se systémem Android prodali ve druhém čtvrtletí téměř 105 milionů telefonů. Android tak získal na globálním trhu „smartphonů“ podíl 68 procent proti 47 procentům před rokem. Samsung se na prodeji všech telefonů s Androidem podílel 44 procenty a prodal více přístrojů než dalších sedm jeho výrobců dohromady, včetně tchajwanské HTC a americké Motoroly, kterou nyní vlastní Google.

Podíl telefonů se softwarem iOS pro iPhone klesl o dva procentní body na 17 procent, i když Apple prodal za čtvrtletí více telefonů než loni. Prodeje telefonů iPhone by měly dostat vzpruhu na podzim po pravidelném uvedení nové verze na trh.

Podíl Androidu rostl na úkor telefonů BlackBerry od kanadské Research In Motion a systému Symbian, na němž jsou založeny doprodávané chytré telefony finské Nokie. Ta mezitím přešla na operační systém Windows od Microsoftu, který tak svůj podíl zvýšil o 1,2 bodu na 3,5 procenta. Podíl Symbianu se propadl na 4,4 procenta z loňských 16,9 procenta a podíl BlackBerry se snížil na 4,8 procenta z předešlých 11,5 procenta.

Celosvětový prodej chytrých telefonů za druhé čtvrtletí meziročně vzrostl o 42 procent na 154 milionů. Úhrnný podíl telefonů s Androidem a iOS vzrostl na 85 procent z 66 procent před rokem. „Trh chytrých telefonů je teď vzhledem k dominancí Androidu a iOS bez jakýchkoli pochyb závodem dvou koní,“ řekl ke zprávě podle agentury AP analytik IDC Kevin Restivo.

IDC odhadla, že Samsung prodal za druhé čtvrtletí 50,2 milionu chytrých telefonů, včetně několika milionů telefonů se softwarem Bada založeného na systému Linux. Apple prodal 26 milionů iPhonů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah