Česká televize by už neměla vysílat reklamu, přesto ji vysílá | E15.cz

Česká televize by už neměla vysílat reklamu, přesto ji vysílá

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Česká televize už čtyři dny nesmí vysílat reklamu na kanálech ČT1 a ČT24, přesto ji nadále vysílá. Od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) proto obdrží upozornění, že na uvedených kanálech vysílá reklamu od 14. října 2011 neoprávněně. Serveru MediaGuru.cz to dnes řekla předsedkyně Rady pro Rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) KateřinaKalistová

Mluvčí České televize Ladislav Šticha nechtěl informaci komentovat. „ČT dosud nedostala žádné písemné upozornění. Vyjádří se, až jej obdrží,“ řekl.

Novela zákona, která omezuje reklamní vysílání ČT, podle serveru totiž již vstoupila v platnost. „Účinnost zákona nastala 14. října tím, že vyšla ve Sbírce listin. ČT jsme proto upozornili na to, že zákon porušuje,“ řekla serveru Kalistová. Pokud ČT nebude na upozornění reagovat, může rada s veřejnoprávní ČT zahájit správní řízení.

Novela zákona o ČT a dalších mediálních zákonech omezuje reklamní vysílání a teleshopping na ČT pouze na kanály ČT2 a ČT4, a to v rozsahu 0,5 procenta denního vysílacího času. Na ostatních kanálech je povolen jen sponzoring a product placement.

Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona 27. září. Veřejnoprávní televize bude za peníze z reklamy na kanále ČT2 nově financovat Státní fond kultury a z reklamy na ČT4 výrobu sportovních pořadů. Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie pak budou místo ČT financovat televize Nova, Prima s TV Barrandov, podle novely do něj budou posílat dvě procenta ročních čistých výnosů z reklamy.

Omezení reklamy v ČT prosadily největší české komerční televize, Nova a Prima, které nevylučovaly možnost arbitráží. Argumentovaly dohodou, podle které původně měla reklama ve veřejnoprávní televizi zcela skončit letos 11. listopadu v souvislosti se završením digitalizace vysílání. Novela rovněž zakazuje ČT vysílat teleshopping a na jejím webu by se neměla objevovat obchodní sdělení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.