Česko míří do vesmíru: vláda chce koncepci kosmické agentury | E15.cz

Česko míří do vesmíru: vláda chce koncepci kosmické agentury

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Space Today Online

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Česku možná v budoucnu vznikne národní kosmická agentura, návrh ministerstva dopravy na vypracování její koncepce dnes schválila vláda. Sdělil to Zdeněk Neusar z tiskového odboru ministerstva dopravy. Ve spolupráci s ostatními resorty zapojenými do programu vesmírných aktivit Česka by měl do konce roku vzniknout dokument, podle kterého budou koordinovány další kroky státu v oblasti podpory výzkumu, vývoje a technologií určených pro využití ve vesmíru.

Národní kosmická agentura má být orgánem zastupujícím Česko v evropské vesmírné agentuře (ESA). Podle ministerstva dopravy je ve spolupráci s dalšími resorty potřeba najít shodu na konkrétní právní formě a rozsahu působnosti této organizace. Požadavky na stanovení podoby, rozsahu mandátu kosmické agentury a jejího financování předložilo například ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo pro místní rozvoj.

Pro české firmy, výzkumné ústavy a univerzity by na poli vesmírných aktivit měla podle ministerstva dopravy být velkou příležitostí především spolupráce s evropskými partnery při vývoji aplikací použitelných v projektu Galileo. V jeho rámci Evropská unie vytváří navigační systém, který by mohl po technologické stránce konkurovat nynějším navigačním systémům, americkému GPS a ruskému GLONASS. Ústředí Galilea totiž bude sídlit v pražských Holešovicích, část technologického vybavení a personálu se do budovy bývalé České konsolidační agentury už začala stěhovat.

Podle české vlády by přítomnost této evropské agentury mohla zviditelnit české vědce a průmysl a pomoci je tak lépe zapojit do evropských programů. V plném provozu má být ústředí Galilea od září.

Evropská kosmická agentura existuje od roku 1975. V současné době sdružuje devatenáct evropských zemí, které se v rámci svých možností podílejí na vývoji kosmických technologií a průzkumu vesmíru. Na české straně kosmické aktivity dosud koordinuje rada složená ze zástupců osmi ministerstev.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah