Česko v rozšíření pevného internetu nestíhá za Evropou

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Ilustrační foto
2
Fotogalerie

Česká republika zaostává v pokrytí domácností pevným připojením k internetu. V EU je k němu připojených 87 procent domácností, v Česku jen 80,5 procenta. V rychlosti optického internetu je Česká republika až na 48. místě na světě. Budování nových rychlých optických přípojek brání zejména zdlouhavé stavební řízení a nedostatečná spolupráce obcí a měst s operátory. Vyplývá to ze studie CEVRO Institutu.

Ve 40 procentech případů je rychlost internetu v domácnostech nižší než 30 Mbit/s. Více než 100 Mbit/s využívá jen 14 procent domácností. Souvisí to s tím, že v Česku převládají pomalejší přípojky xDSL a Wi-Fi. Nejrozšířenější je internet přes metalické telefonní linky xDSL s podílem 23 procent a stejný podíl má i Wi-Fi. Kabelový internet využívá 19 procent domácností a optické připojení, které nabízí dostatečnou rychlost a kapacitu, má podíl 15 procent. Pevný internet využívající mobilní síť LTE má 12 procent domácností.

Zatímco problém stavebního řízení do jisté míry řeší novela příslušné legislativy, chybějící spolupráce s operátory vyplývá z nedostatečného důrazu představitelů obcí a měst na tuto zásadní oblast konkurenceschopnosti české ekonomiky, která bude na internetu a přenosu dat stále více závislá.

Na budování optických přípojek se v poslední době zaměřuje například mobilní operátor T-Mobile. Firma podle ředitele komerční divize Juraje Bóny plánuje vybudování optických sítí až do jednoho milionu domácností. Dosud se jí podařilo připojit šest tisíc bytů. Na investice má přitom připravených 1,5 miliardy Kč.

„Nejnáročnější část výstavby optických sítí je bohužel hned na začátku - při získávání povolení. České stavební právo je velmi komplikované a průměrně je potřeba získat kolem 70 různých dokumentů a svolení, což celý proces výstavby neúměrně prodlužuje až na 500 dní. To samozřejmě razantně zdražuje celé náklady na výstavbu,“ uvedl Bóna. Česko je v žebříčku OECD v rychlosti stavebního řízení na 139. příčce ze 170 zemí.

Vládní strategie Digitální Česko počítá již v příštím roce s internetem v každé domácnosti o rychlosti alespoň 30 Mbit/s. Polovina Čechů má mít 100 Mbit/s. S podporou budování internetových sítí v zaostalých oblastech počítal dotační program EU, který disponoval 14 miliardami Kč. Kvůli nevhodným podmínkám zůstal nevyužitý. V současnosti vypsaná druhá výzva počítá s rozdělením jedné miliardy korun. Operátoři mohou žádosti podávat od 8. května.