Další řecké škrty. Stát vypne veřejnoprávní rozhlas a televizi

Řecko

Řecko Zdroj: ctk

Řecko kvůli úsporám od středy dočasně přeruší vysílání a veškerou činnost veřejnoprávního rozhlasu a televize (ERT). Společnost by se měla restrukturalizovat a znovu zahájit provoz s menším počtem zaměstnanců, oznámil to mluvčí řecké vlády Simos Kedikoglu. Není však jisté, od kdy bude ERT znovu vysílat.

Hlavním důvodem pro okamžité zastavení činnosti ERT je podle Kedikoglua korupce a špatné vedení. „ERT je charakteristickým případem mimořádné neprůhlednosti a neuvěřitelného plýtvání,“ citovaly Kedikoglua internetové noviny enet.gr. „A to dnes končí. Vláda se rozhodla zavřít ERT. Na jejím místě bude zřízena moderní televizní a rozhlasová stanice, která bude fungovat co nejdříve,“ dodal mluvčí. Nová organizace má mít menší počet zaměstnanců.

S rozhodnutím nesouhlasí odbory i některé koaliční strany. Odborový svaz již přislíbil, že se pokusí udržet stanice v provozu, napsala agentura AP.

Málo diváků, příliš zaměstnanců

Řekové platí veřejnoprávní rozhlas a televizi v rámci účtu za elektřinu. Podle mluvčího dostane ERT tímto způsobem ročně kolem 300 milionů eur (7,7 miliardy korun). Televizní poplatky činí zhruba 88 procent příjmů ERT. Vzhledem k počtu posluchačů a diváků má ERT mnohem více zaměstnanců i mnohem vyšší příjmy, než obdobné společnosti jinde, dodal Kedikoglu.

Média rovněž spekulují, že zavření ERT má přispět k nařízenému propouštění státních zaměstnanců. Řecko slíbilo výměnou za záchranný úvěr propustit do konce příštího roku 15 tisíc státních zaměstnanců, z toho 4000 v letošním roce. ERT má kolem 2800 zaměstnanců. První vysílání řeckého veřejnoprávního rozhlasu se uskutečnilo v roce 1938. Televize začala vysílat v roce 1966.