Elon Musk sehnal peníze na nákup Twitteru od skupiny investorů

Elon Musk

Elon Musk Zdroj: profimedia.cz

Elon Musk
2
Fotogalerie

Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk si zajistil 7,14 miliardy dolarů (166 miliard korun) na financování nákupu firmy Twitter, majitele stejnojmenné sociální sítě. Peníze mu slíbila skupina 19 investorů, vyplývá z hlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC). Musk za Twitter nabídnul zhruba 44 miliard dolarů.

Peníze Muskovi přislíbil mimo jiné spoluzakladatel společnosti Oracle Larry Ellison, kryptoměnová burza Binance nebo investiční společnosti Fidelity, Brookfield a Sequoia Capital. Saúdský princ Valíd bin Talál, který už do Twitteru investoval, slíbil vložit téměř 35 milionů akcií, aby si podíl ve firmě uchoval. Musk už dříve uvedl, že jedná se současnými akcionáři včetně zakladatele společnosti Jacka Dorseyho.

Zpravodajský server CNBC s odvoláním na informované zdroje uvedl, že Musk by po dokončení převzetí Twitteru měl na několik měsíců zastávat funkci dočasného generálního ředitele. Od loňského listopadu je generálním ředitelem Twitteru Parag Agrawal. Doposud se o tom, zda změna majitele povede i ke změnám ve vedení, příliš nemluvilo. Agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj minulý měsíc uvedla, že Musk má pro Twitter připraveného nového ředitele. Sám Agrawal prý na firemním setkání zaměstnancům Twitteru řekl, že budoucnost firmy pod Muskovým vedením je nejistá.

Kdo je Elon Musk?

Video placeholde
• Videhub

Musk díky získaným příslibům investic může z 12,5 miliardy na 6,25 miliardy dolarů snížit takzvaný maržový úvěr, který za účelem nákupu Twitteru získal. Převzetí firmy tak bude kromě úvěru financovat částkou 27,25 miliardy dolarů v akciích a hotovosti.

Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates ve středu podle serveru CNBC varoval, že Twitter může být i horší, až ho Musk převezme. Na setkání generálních ředitelů pořádaném deníkem The Wall Street Journal (WSJ) Gates uvedl, že není jasné, jak se Twitter pod Muskovým vlastnictvím změní, a zároveň vyjádřil obavy z šíření dezinformací na sociálních sítích.