Francie zvažuje rozšíření televizních poplatků i na počítače | E15.cz

Francie zvažuje rozšíření televizních poplatků i na počítače

ilustrační obrázek
ilustrační obrázek
• 

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzská socialistická vláda uvažuje o rozšíření televizního poplatku i na počítačové monitory. Sdělila to o víkendu francouzská ministryně kultury Aurélie Filipettiová. Paříž tím chce zvýšit příjmy veřejnoprávního vysílání bez tlaku na státní rozpočet, jehož deficit potřebuje snižovat.

„Je potřebné rozšířit tento poplatek na (počítačové) monitory pro případy, kdy někdo nemá televizor? To je otázka, jakou si klademe, evidentně by to ale byl poplatek na domácnost, která by nemusela hradit další poplatek, pokud vlastní televizor i počítač,“ řekla ministryně v rozhlasové stanici RTL. Dodala, že vláda bude zkoumat možnost zavedení nového poplatku od příštího roku.

Veřejnoprávní televizi a rozhlas financuje ve Francii poplatek na televizní přijímač v částce 125 eur (3220 korun) ročně. Podle březnového průzkumu firmy Global TV více než 11 milionů Francouzů sleduje televizní programy na počítačových monitorech, tabletech nebo chytrých telefonech, což je o 41 procent více než o rok dříve.

Vláda prezidenta Françoise Hollandea chce získat v letošním roce do státního rozpočtu pomocí zvýšených daní navíc 7,5 miliardy eur. Příští týden má kabinet předložit dodatečný rozpočet.

O zvýšení koncesionářských poplatků usiluje i Česká televize. Šéf televize Petr Dvořák argumetuje mimo jiné nárůstem výdajů, jako jsou náklady na elektřinu, vodu či plyn.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah