Google vyšle nad Portoriko balón s internetovým připojením | E15.cz

Google vyšle nad Portoriko balón s internetovým připojením

Aneta Ščotková

Společnost Google získala povolení k využití své technologie Project Loon v hurikánem zdevastovaném Portoriku. Ta pomocí heliových balónů šíří připojení k internetu v odlehlých a poničených oblastech.

Google získal oprávnění od Federální komise pro komunikaci (FCC) k nasazení speciálních heliových balónů ze svého Projektu Loon v Portoriku a na přilehlých Amerických Panenských ostrovech. Balóny jsou na základě spolupráce s místními mobilními operátory schopné zabezpečit LTE připojení k internetu ve venkovských a odlehlých oblastech a oblastech postižených přírodní katastrofou.

Projekt Loon využívá svou balonovou síť ve výšce 20 kilometrů, kde přijímá signál od telekomunikačních partnerů na zemi a dále jej posílá uživatelům mobilních telefonů. V minulosti byla tato technologie využita například po extrémních deštích a záplavách v Peru.  

Obyvatelům a místním úřadům Portorika i Panenských ostrovů, přes jejichž území se v září přehnal hurikán Maria, tak bude zprostředkovávat vysokorychlostní připojení k internetu až do dubna příštího roku, čímž by měl být alespoň částečně pokryt výpadek 83 procent místní mobilní sítě.

Hurikán Maria po sobě zanechal 34 obětí, Portoriko navštívil prezident Trump

Spuštění služby nad Portorikem a ostrovy však čelí řadě výzev, není totiž ani jasné, zda místní operátoři budou schopní s Googlem spolupracovat a poskytnout veškeré potřebné zdroje ke spuštění služby. “Chceme-li doručit signál k přístrojům těch lidí, je nutné, aby byl Loon integrován do partnerské telekomunikační sítě - jen samotné balony to nedokážou,” sdělil mluvčí tvůrce projektu Alphabet X ab.

Podle vedoucího mise v Peru balóny při svém působení nad oblastí velikosti Švédska vyslaly celkem 160 GB dat, což je dostatečné množství pro odeslání a příjem přibližně 30 milionů zpráv v aplikaci WhatsApp nebo 2 milionů emailů. V Peru měl ale Google jednodušší výchozí situaci, technologii zde totiž předtím testoval a spolupráce s místním poskytovatelem telekomunikačních služeb již byla navázána.

Představení projektu Loon

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!