Heureka žaluje Google o 400 milionů kvůli cenovému srovnávači | E15.cz

Heureka žaluje Google o skoro 400 milionů. Viní jej ze zneužití dominance na trhu

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Společnost Heureka Group provozující cenový srovnávač Heureka.cz podala u Městského soudu v Praze žalobu na internetový gigant Google. Tvrdí, že Google ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje vlastní srovnávač Google Nákupy. Kvůli zneužití dominantního postavení na trhu Heureka požaduje po Googlu 395 milionů korun ušlého zisku od roku 2013.

Google je nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem na světě. V minulých letech dostal od Evropské komise za zneužívání pozice na trhu již tři pokuty v úhrnné výši 8,3 miliardy eur. 

„Víme, že na reálné chování Googlu budeme mít jen malý vliv. Přesto chceme využít tuto cestu a skrz žalobu se vymezit proti chování Googlu,“ řekl generální ředitel Heureka Group Tomáš Braverman.

„Stejný krok zvolilo i sedm dalších evropských cenových srovnávačů. Chceme ukázat, že i menší hráči, důležití pro lokální trhy, se umějí chovat podle pravidel a do trhu investovat,“ dodal.

Google na aktuální žalobu přímo nereagoval. Mluvčí českého zastoupení Alžběta Houzarová jen odkázala na příspěvky společnosti na svém blogu z roku 2017 a 2019, kde reagovala na již dřívější kroky Evropské komise. 

„Od roku 2017 jsme upravili Google Shopping tak, aby služba byla v souladu s nařízením Evropské komise. V rámci reakce na tuto zpětnou vazbu jsme učinili řadu změn. Nedávno jsme začali testovat nový formát, který poskytuje přímé odkazy na stránky nákupních srovnávačů spolu s konkrétními nabídkami zboží od obchodníků,“ uvedl loni Kent Walker z globálního vedení Google.

„V předmětné kauze nás zaujalo zejména to, že žaloba byla podána po a v důsledku rozhodnutí Evropské komise. V daném případě bude hrát velkou roli skutečnost, že samotný Google se proti rozhodnutí komise odvolal a o jeho opravném prostředku prozatím ještě nebylo rozhodnuto Soudním dvorem Evropské unie,“ komentovala právnička Markéta Deimelová, partner v advokátní kanceláři Taylor Wessing. 

Americký technologický obr se podle Heureky kontrolou vyhledávaných výsledků dostává do rozporu s pravidly hospodářské soutěže. Zákazníkům to následně ztěžuje přístup k rychlému hodnocení kvality e-shopů, způsobům dostupné dopravy vybraného zboží nebo alternativ platby, uvádí původem český srovnávač. 

„Už v minulosti Google svůj monopol zneužil. Například propagací vlastního vyhledávání v telefonech s operačním systémem Android. Podobně ohroženy jsou také další on-line služby jako vyhledávání letů, rezervace hotelů a dovolených nebo hledání práce,“ říká Braverman. 

„Chceme ostatním subjektům ukázat, že i v on-line a e-commerce je potřeba monopolní postavení regulovat, protože je nebezpečné,“ dodal.

Žalobu na Google podali ze stejných důvodů jako Heureka ve svých zemích rovněž cenové srovnávače Foundem, Kelkoo a Connexity z Velké Británie, Idealo v Německu nebo francouzské LeGuide. 

„Kauzu se zcela vyplatí dále sledovat, a to i z důvodu případného připojení k žalobě ostatními internetovými vyhledávači či inspirací pro jiné podniky, které se cítí být poškozeny na trhu a chtěly by se domáhat vzniklé škody,“ dodala advokátka Deimelová z Taylor Wessing. 

Kromě Česka působí Heureka ještě na dalších osmi evropských trzích. Mezi akcionáři Heureka Group jsou kromě skupiny PPF i Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, tedy majitelé vydavatele deníku E15. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah