Íránská agentura Fars převzala americký satirický článek | E15.cz

Íránská agentura Fars převzala americký satirický článek

Íránský prezident Mahmúd Ahmanídežád
Íránský prezident Mahmúd Ahmanídežád
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Íránská agentura Fars převzala téměř do posledního slova článek z amerického satirického listu The Onion o preferencích amerických voličů. V článku se se vší vážností tvrdí, že většina amerických bělochů z venkova by dala v prezidentských volbách hlas raději íránskému prezidentovi Mahmúdovi Ahmadínežádovi než obhajujícímu Barackovi Obamovi.

Íránská verze vyšla v pátek, několik dní po otištění v chicagském listu, téměř slovo od slova. Neopomněla ani výrok údajného občana Západní Virginie, který by prý šel na baseball raději s Ahmadínežádem než s Obamou, protože Ahmadínežád „bere národní obranu vážně a nikdy by si od nějakých demonstrujících homosexuálů nenechal radit, jak řídit zemi, což Obama dělá“. Ahmadínežád v roce 2007 řekl v projevu na Columbijské univerzitě, že v Íránu na rozdíl od USA žádní homosexuálové nejsou.

Pasáž, kterou Fars z amerického článku nepřevzala, se týká popisu íránského prezidenta, v němž se připomínají Ahmadínežádovy výroky o popírání holokaustu a také to, že nechává likvidovat politické vězně.

Fars článek zařadila mezi seriózní zprávy o pokroku íránské vojenské technologie a nukleárním programu státu. Agentura materiál stáhla až večer místního času.

Šéfredaktor list The Onion Will Tracy s vtipem poznamenal, že Fars je vlastně pobočkou litu The Onion a že funguje jako jeho blízkovýchodní sekce od svého založení v polovině 80. let.

Není to poprvé, co The Onion úspěšně zmátl cizí sdělovací prostředky. Pekingský list Evening News před deseti lety převzal článek, v němž list The Onion tvrdil, že členové amerického Kongresu pohrozili, že odejdou z Washingtonu, pokud Kapitol nebude zrenovován. Požadovali zatažitelnou kupoli a více záchodků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah