Majiteli Novy ve čtvrtletí stoupl provozní zisk o 44 procent | E15.cz

Majiteli Novy ve čtvrtletí stoupl provozní zisk o 44 procent

Majiteli Novy ve čtvrtletí stoupl provozní zisk o 44 procent
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Repro Strategie

ČTK

Mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, meziročně stoupl v 1. čtvrtletí základní provozní zisk (OIBDA) o 44 procent na 17,11 milionu dolarů (zhruba 409 milionů korun). Tržby se zvýšily a firma se za tři měsíce dostala do provozního zisku. Ztráta z pokračující činnosti klesla.

Tržby v 1. čtvrtletí meziročně stouply o čtyři procenta na 129 milionů dolarů, a to především v důsledku zvýšení výnosů z televizní reklamy o čtyři procenta. Provozní zisk činil 7,8 milionu dolarů proti ztrátě 17,2 milionu dolarů za první tři měsíce loňského roku. Ztráta z pokračující činnosti tak klesla o 41 procent na 40,7 milionu dolarů.

Podle jednoho ze dvou generálních ředitelů CME Christopha Mainusche společnost udržela vedoucí podíl ve sledovanosti ve všech jejích zemích. „Silnou stránkou našich stávajících kanálů, stejně tak jako našich nově spuštěných kanálů je nárůst z poplatků za distribuci našich kanálů od provozovatelů kabelových a satelitních platforem a příjmů z předplatného během tohoto čtvrtletí,“ uvedl Mainusch.

Rumunské zklamání

Ukazatel OIBDA, neboli provozní výsledek před odpisy a amortizací, se z aktivit v České republice zhoršil o 1,8 procenta, zisk tedy klesl na 10,07 milionu USD. Výnosy českých aktivit v přepočtu na dolary stouply o zhruba 11 procent na 38,6 milionu dolarů. Ze zemí, kde CME působí, má ČR zisk i tržby nejvyšší. Na Slovensku firma zvýšila tržby o devět procent na 19,1 milionu USD a po loňské ztrátě vykázala zisk 2,4 milionu Kč.

„Oživení v České republice a na Slovensku pokračovalo svižným tempem. CME nás ale zklamala v Rumunsku, tedy na svém druhém nejdůležitějším trhu. CME zde po očištění o kurzové vlivy vykázala pouze stagnaci tržeb. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč tržby zaostaly za odhady,“ uvedla v komentáři Patria Finance. Provozní zisk byl podle Patrie pozitivně ovlivněn dokončenou restrukturalizací, devítiprocentním poklesem prodejních a administrativních nákladů a absencí jednorázových položek.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!