Moody's snížila rating Nokie ke spekulativnímu pásmu | E15.cz

Moody's snížila rating Nokie ke spekulativnímu pásmu

Moody's snížila rating Nokie ke spekulativnímu pásmu
ilustrační foto
• 

vrb

Agentura Moody's snížila hodnocení spolehlivosti úvěrových závazků finské Nokie o jeden stupeň na Baa3. To už je jen jednu příčku nad spekulativní úrovní. Nokia minulou středu varovala, že její aktivity v oblasti telefonů budou v letošním prvním i druhém čtvrtletí ztrátové. Její akcie se za den propadly o zhruba 15 procent a dostaly se na nejnižší úroveň od devadesátých let. Od loňského února, kdy Nokia ohlásila přechod k softwaru od Microsoftu, už ztratily více než polovinu.

Největší výrobce mobilních telefonů na světě minulý týden uvedl, že jeho výsledky v prvním a druhém čtvrtletí zasáhne ostrá konkurence, zejména na rozvíjejících se trzích. V loňském čtvrtém čtvrtletí Nokia zaznamenala propad zisku o 73 procent. Trh očekával, že se Nokia ze ztráty během letoška začne vyhrabávat. Nepůjde to ale zřejmě tak rychle, jak investoři doufali. Nedůvěru vůči výhledu Nokie teď stvrdila i Moody's.

Ratingová agentura hodnocení finského výrobce snížila a kromě toho mu navíc udělila negativní výhled, který signalizuje možnost dalšího zhoršení.

Nokii se nedaří vymanit ze ztrát, její akcie prudce spadly

Nokia reagovala na oznámení Moody's obhajobou svých plánů na snižování nákladů a poukázala na svou dobrou finanční pozici. „Nokia se bude nadále zaměřovat na snížení nákladové struktury, zlepšení hotovostních toků a zachování silné finanční pozice,“ uvedl finanční ředitel společnosti Timo Ihamuotila.

Vývoj akcií Nokie za poslední rok

Vývoj akcií Nokie za poslední rokVývoj akcií Nokie za poslední rokAutor: Yahoo

Nokia u smartphonů zaspala, konkurenci dohání jen horko těžko

Nokia je stále největším prodejcem mobilních telefonů na světě. V roce 1996 zakládala i trh chytrých telefonů, právě v něm ale nejvíc zaostává. Oblasti smartphonů dominují výrobci na platformě Android a Apple s iPhony. Třeba na americkém trhu smartphonů má Nokia podíl nižší než jedno procento.

Nokia se snaží uchytit s novými Windows Phony s operačním systémem od Microsoftu, který má nahradit dosavadní Symbian. Přechod na nový produkt znamená operační ztráty. Očekávalo se ale, že se s nimi Nokia vyrovná rychleji.

Autor: vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!