Musk versus Twitter: Miliardář zaslal firmě další dopis ohledně zrušení dohody o převzetí

Musk zaslal firmě Twitter další dopis ohledně zrušení dohody o její koupi

Musk zaslal firmě Twitter další dopis ohledně zrušení dohody o její koupi Zdroj: Reuters

Musk zaslal firmě Twitter další dopis ohledně zrušení dohody o její koupi
2
Fotogalerie

Americký miliardář Elon Musk zaslal internetové společnosti Twitter další dopis, ve kterém opět usiluje o zrušení dohody o převzetí firmy za 44 miliard dolarů (více než bilion korun). Podle soudních dokumentů Musk rovněž požádal o zhruba měsíční odklad soudního řízení v této kauze, které má začít v polovině října. Své argumenty pro zrušení dohody Musk v dopisu rozšiřuje o tvrzení bývalého šéfa bezpečnosti Twitteru Peitera Zatka, že podnik upřednostňuje růst počtu uživatelů před omezováním spamu a poskytuje nepravdivé informace o svém kybernetickém zabezpečení.

Pokud se tato obvinění potvrdí, pak Twitter porušil některé podmínky dohody o převzetí, tvrdí Musk a jeho právníci v dopise datovaném 29. srpna. Twitter nicméně uvedl, že žádný ze svých smluvních závazků neporušil, a zopakoval, že hodlá prosadit dokončení transakce za sjednanou cenu.

První dopis o ukončení dohody zaslali Musk a jeho právníci firmě Twitter 8. července. Zrušení dohody tehdy zdůvodnili tím, že firma neposkytla údaje ohledně falešných a spamových účtů na své stejnojmenné sociální síti. Twitter následně Muska zažaloval. Obvinil jej z porušení podmínek dohody a požádal soud, aby nařídil dokončení transakce za sjednanou cenu. Musk podal protižalobu a požaduje, aby mu soud kvůli údajnému porušení podmínek Twitterem umožnil odstoupit od dohody bez zaplacení sjednaného poplatku ve výši jedné miliardy dolarů. Soudní řízení by mělo začít 17. října.

Právníci teď budou hlídat Muska, aby to na Twitteru nehrotil, říká redaktor Jaroslav Krejčí

Video placeholde

Musk se na koupi společnosti Twitter dohodl letos v dubnu. Firma označuje Muskovy důvody pro zrušení dohody za pouhé záminky a jeho postup podle ní souvisí spíše s poklesem cen akcií na burze. Podle dohody by měl Musk za každou akcii Twitteru zaplatit 54,20 dolaru. Pondělní obchodování na burze přitom cena akcií Twitteru uzavřela na zhruba 40 dolarech.

Musk je šéfem automobilky Tesla a nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, dosahuje aktuální hodnota jeho majetku 251 miliard dolarů (přes šest bilionů korun).