O mobilitách a ERP | E15.cz

O mobilitách a ERP

O mobilitách a ERP
O mobilitách a ERP
• 

.

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mobilní aplikace nás dnes obklopují doslova ze všech stran. Můžeme s nimi zacházet prostřednictvím telefonu, tabletu nebo notebooku. Můžeme je v zásadě rozdělit podle dvou kritérií. Jedním z nich jsou použité technologie, druhým filozofie jejich využití.

Pokud hovoříme o mobilních aplikacích, jejichž prostřednictvím se chceme dostávat ke svým datům v pevném ERP systému, pak tu část dat, o kterou se jedná, je třeba uložit na místě přístupném z internetu. S tím souvisí technologie, která s mobilními technologiemi úzce souvisí - cloud. Je dnes skloňován ve všech pádech. Má asi stejné množství příznivců jako odpůrců. Jeho neoddiskutovatelná výhoda však spočívá ve spojení s mobilitami. Pokud máte informační systém na bázi cloudu, nemusíte řešit, jak umožnit, aby se vaši lidé mohli dostat ke svým datům ze svých mobilních zařízení.

Tuto potřebu velmi rychle pochopili i poskytovatelé telekomunikačních služeb a nabízejí datové a webové služby, kterých mohou dodavatelé ERP systémů využívat nebo přímo nabízejí nějaké ERP řešení jako součást svých „balíčků“.

Naopak zajištění nových – mobilních – přístupů do pevných systémů klade velké nároky na jejich programátory. Je to, jako byste měli z obyčejného auta udělat obojživelníka. Pokud byste chtěli vůz kompletně přestavět, vytvořili byste v podstatě zcela nový automobil, vyšlo by to na obrovské množství peněz a majitelům stávajících typů vozů by to nijak neprospělo. Proto je nutné přistoupit k problému velmi kreativně a vymyslet vhodné „dodělávky“. Pak bude vůz (či systém) fungovat tak, jak zákazník nově očekává a za přijatelné peníze.

Cílem je přizpůsobit stávající ERP systémy tak, aby dokázaly spolupracovat s mobilními klienty. U aplikací v této skupině jde zejména o jejich funkčnost. Nicméně i u nich se tvůrci snaží o příjemný vzhled a uživatelskou přívětivost. Jako příklad můžeme uvést dva z mobilních klientů z produkce Asseco Solutions – HELIOS na cesty a HELIOS Mobile. Právě u nich jsme si mohli v praxi vyzkoušet, s čím vším se musí tvůrci těchto zařízení potýkat, aby vytvořili skutečně funkční nástroj.

Ing. Radan Picek
Ředitel divize vývoj systémů HELIOS
Asseco Solutions, a.s.

Autor: .

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah