Odškodnění za IPO Facebooku: je 40 milionů dolarů dost?

Facebook

Facebook Zdroj: CTK

Akciový trh Nasdaq hodlá odškodnit klienty a některé investory poškozené problémy prvního dne obchodování s akciemi sociální sítě Facebook. Pokud to schválí regulační úřady, rozdělí mezi členské makléřské firmy a investory celkem 40 milionů dolarů. Čtyři hlavní „market makeři“ - UBS, Citigroup, Knight Capital, and Citadel Securities – ale podle svých odhadů přišli dohromady o 115 milionů dolarů a kompenzace jim proto přijde nedostatečná.

Kromě obchodníků, které postihly problémy kvůli ochromení zahlceného systému, dostanou od provozovatele trhu kompenzaci i někteří investoři. Půjde o ty, kteří si podali objednávky na koupi akcií Facebooku při jeho debutu 21. května za 42 dolarů nebo více, avšak jejichž příkazy nebyly kvůli poruše trhu realizovány.

Ztráty investorům způsobilo to, že zhruba dvě hodiny netušily, zda se jejich objednávky realizovaly, nebo ne. Knight Capital už uvedl, že je „zklamaný tím, že se kompenzace od Nasdaqu zdaleka neblíží utrpěným ztrátám.“ Chystá teď podle svých slov právní odpověď.

Čtěte také:

Propad se nezastavuje: Facebook ztratil dalších 10 procent

Nasdaq má z úpisu Facebooku ostudu

Nespokojení jsou i provozovatelé konkurenčních burzovních parketů včetně NYSE Euronext. Část kompenzací má být totiž formou slev na obchodování, což podle nich neférově Nasdaq proti nim zvýhodňuje.

Pikantní ovšem je, že kurz Facebooku se dostal nejvýše mírně nad 42 dolarů a pak už jen klesal, takže ti, co si akcie za tak vysokou cenu koupit nemohli, se vyhnuli vysoké ztrátě. Odškodnění dostanou z investorů i ti, jejichž příkazy prošly, avšak systém uskutečnění obchodu nepotvrdil. Cena akcií Facebooku se nyní pohybuje kolem 27 dolarů.

Vývoj akcií Facebooku od vstupu na burzu

Vývoj akcií Facebooku od vstupu na burzuVývoj akcií Facebooku od vstupu na burzu | Yahoo

Na Nasdaq už podaly kvůli technickým problémům při debutu Facebooku žalobu někteří investoři a jejich skupiny. Ti obviňují trh z nedbalosti při nakládání s objednávkami na akcie Facebooku. Generální ředitel Nasdaqu Robert Greifeld přiznal, že se staly chyby. Upozornil ale na to, že první den obchodování bylo zpracováno více než 570 milionů akcií.