Olympusu hrozí vyškrtnutí z burzy. Přiznal se k nadsazení zisků | E15.cz

Olympusu hrozí vyškrtnutí z burzy. Přiznal se k nadsazení zisků

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonská elektrotechnická společnost Olympus na poslední chvíli předložila burzovním orgánům přepracované výsledkové zprávy za poslední roky. Zhruba tři hodiny před vypršením termínu tak splnila klíčovou podmínku nutnou k tomu, aby mohly její akcie zůstat na burze. Revize výsledků podle očekávání ukázala, že hospodaření firmy bylo za poslední roky horší, než Olympus uváděl.

V přepracovaných zprávách podnik například uvádí, že za finanční rok 2011, který skončil v březnu, dosáhl čistý zisk pouze 3,87 miliardy jenů (asi 966 milionů korun). V dosavadních zprávách přitom Olympus tvrdil, že byl jeho zisk zhruba dvojnásobný a činil 7,38 miliardy jenů.

Firmou nyní otřásá skandál se zatajováním ztrát z investic. Dosavadní vyšetřování ukazuje, že se Olympus dopouštěl protizákonných transakcí více než 20 let. I když firma nyní předložila nové výsledkové zprávy, stále se jí může stát, že tokijská burza její akcie vyškrtne z obchodování. Zatím totiž stále není jasné, jak se provozovatel akciového trhu postaví k tomu, že firma tak dlouho klamala investory.

Olympus také uvedl, že objem čistých aktiv na konci minulého fiskálního roku činil 115,58 miliardy jenů (asi 28,8 miliardy korun). I to je mnohem méně, než firma dosud uváděla. Než vyplaval skandál na povrch, podnik výši aktiv stanovil na 166,84 miliardy jenů.

Firma zatím burzovním orgánům předložila přepracované výsledkové zprávy za posledních pět let, má už ale k dispozici i další čísla. Z nich například vyplývá, že do roku 2003 Olympus nashromáždil ztráty v přepočtu za 1,5 miliardy dolarů (asi 29,1 miliardy korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah