Pohledávky mobilních operátorů soudy řešit nechtějí | E15.cz

Pohledávky mobilních operátorů soudy řešit nechtějí

Změna mobilního operátora
Změna mobilního operátora
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jiří Michal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet nevyřízených sporů mobilních operátorů s jejich dlužníky astronomicky narůstá. Ke konci března Český telekomunikační úřad (ČTÚ) evidoval 365 566 návrhů na zahájení správních řízení s dlužníky. Kdo narůstající správní agendu vyřeší, není jasné. Podle vládní novely zákona o elektronických komunikacích by měla přejít z ČTÚ na soudy.

Soudy se tomu snaží zabránit kvůli svému zahlcení. Naposledy svůj odpor k přenosu agendy vyjádřili soudci včera v Brně, kde se sešli pod záštitou Soudcovské unie.

Největší obavu mají soudy v metropoli. „Většina případů dopadne na soudy v Praze vzhledem k velké koncentraci občanů, cizinců i firem, nikoli rovnoměrně na 81 okresních soudů v zemi,“ řekl představitel Obvodního soudu Prahy 5 Michal Holub. „Jednorázovým zatížením tisícovkami žalob provozovatelů telekomunikačních služeb na jejich dlužníky by se situace na našem soudu mohla stát velmi svízelnou,“ řekla Alena Novotná z Obvodního soudu Prahy 1.

Hlavní příčinou astronomického růstu neřešených sporů je nedostatečný počet zaměstnanců v ČTÚ, tvrdí představitelé úřadu. „V loňském roce 101 našich zaměstnanců rozhodlo 86 097 návrhů na zahájení správních řízení. Letos už tuto agendu řeší jen polovina původního stavu. Snížení jsme museli provést na základě nařízení vlády z roku 2011,“ řekl mluvčí ČTÚ František Malina. V důsledku tohoto nařízení by jejich počet měl dál výrazně klesat, upozornil.

Podle představitelů ČTÚ by počet sporů před soudy klesl. Kvůli podstatně vyšším soudním poplatkům a delším soudním líčením, než je tomu u správních orgánů. Vláda se však v programovém prohlášení zavázala, že bude omezovat zbytnou agendu soudů.

Autor: Jiří Michal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah