Praha má zájem o svou internetovou koncovku | E15.cz

Praha má zájem o svou internetovou koncovku

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Organizace ICANN, která se zabývá celosvětovou správou internetových domén, začala dnes přijímat žádosti o registraci nových domén nejvyšší úrovně. Vedle zavedených koncovek, jako jsou .com, .eu nebo .cz, by se mohly objevit názvy měst nebo firem.

O vlastní doméně v České republice už uvažují zástupci Prahy. „Máme o ni zájem a určitě se o ni budeme ucházet,“ řekla mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská.

Za přidělení nové koncovky si bude ICANN účtovat 185 tisíc dolarů, tedy asi 3,7 milionu korun. Dalších 25 tisíc dolarů bude tvořit roční udržovací poplatek a vedle toho zájemce zaplatí dolar za každé registrované doménové jméno s příslušnou koncovkou. Majitelé nových koncovek, tedy tzv. generických domén nejvyššího řádu, je poté budou moci dále nabízet pro doménová jména druhého řádu podle podmínek, které si určí.

„Dnes startuje proces, na jehož konci se dočkáme dosud největšího rozšíření prostoru domén nejvyšší úrovně. Dlouho se o této problematice diskutovalo a již dříve bylo jasné, že k takovému kroku musí jednou dojít. Ten čas nastává právě teď. Osobně si myslím, že jsme svědky největší události nejen tohoto roku na doménové scéně,“ uvedl výkonný ředitel CZ.NIC Ondřej Filip.

Podle Filipa je velice pravděpodobné, že možnost získat svou vlastní doménu nejvyšší úrovně využijí například města New York, Paříž nebo Berlín. V relativně blízké budoucnosti se také objeví domény, které budou mít koncovku .green, .music, .gay nebo .free. Kromě nich vzniknou pravděpodobně i domény nejvyšší úrovně v jiných abecedách než je latinka. Svůj zájem už například deklarovali zájemci o domény .ДЕТИ nebo .МОСКВА.

Nejrozšířenější internetovou doménou nejvyšší úrovně na světě je koncovka .com s 99,5 milionu domén, evropská koncovka .eu má přes 3,5 milionu a v Česku je přes 885 tisíc domén .cz.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah