Přístrojů s mobilním webem bude už letos víc než lidí

Smartphone

Smartphone

Počet přenosných počítačů a mobilních zařízení s přístupem na internet letos dosáhne sedmi miliard a poprvé převýší počet obyvatel planety. Do roku 2015 by se pak měl počet mobilních zařízení zvýšit na 15 miliard. Vyplývá to z prognózy společnosti Intel. Zvýší se podle ní výrazně i objem datových toků.

Vzhledem k tomu, že se podle Intelu zvýší reálný počet uživatelů internetu ze stávajících dvou miliard na tři, dále poroste globální objem datové výměny. Do roku 2015 se ztrojnásobí a přesáhne 4,8 zetabytu ročně. Zeta představuje číslo s 21 nulami.

„Už nyní přes každého z nás denně projdou data v objemu více než jeden gigabyte, za tři roky bude každý uživatel generovat denně více než čtyři gigybyty dat, tedy zhruba stejný objem jako dva dvouhodinové filmy v HD kvalitě,“ uvedl mluvčí Intelu Pavel Svoboda. V důsledku toho se tak ročně až o 50 procent zvýší objem dat, která bude třeba ukládat.

Za jednu minutu si uživatelé internetu v současnosti globálně stáhnou 47 tisíc aplikací, proběhne více než dva miliony vyhledávání na Googlu proti 694 tisícům loni, uživatelé odešlou 204 milionů e-mailů, což je o 32 milionů více než před rokem, a 277 tisíc lidí se přihlásí na svůj účet na Facebooku. Zobrazí se šest milionů webových stránek a lidé na YouTube nahrají 30 hodin obrazového materiálu a současně zhlédnou 1,3 milionu videí.