Šéfové CME projednají, jak Sarbu řídí Novu | E15.cz

Šéfové CME projednají, jak Sarbu řídí Novu

Adrian Sarbu
Adrian Sarbu
• 
ZDROJ: Kolaz E15

Aleš Borovan

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pozice superšéfa a jednatele Novy Adriana Sarbua je vratká. Mateřská společnost CME sleduje jeho vršící se průšvihy. Sarbuovo dosavadní působení ve vedení největší komerční televize bude podle informací deníku E15 projednávat představenstvo CME, které dnes zasedne v New Yorku. Jeho členy jsou mimo jiné spolumajitel Ronald Lauder nebo zástupce dalšího akcionáře Time Warner Michael Del Nin. CME to oficiálně nepotvrdila.

„Zasedání boardu ředitelů je neveřejné, tudíž k němu nemohu nic říci,“ uvedla mluvčí CME Romana Wyllie.

Rumunský manažer nyní hasí rozkol v Asociaci televizních organizací, který může vést až k rozpadu jednotného měření televizní sledovanosti v Česku (Nova neuznává výsledek tendru na nového organizátora měření). To by významně ohrozilo příjmy televize, jejíž výkon se na celkových tržbách CME podílí více než 33 procenty. Nepříliš povedeným podnikem je i Sarbuem založená tisková agentura Mediafax.

Tu sice z vlastních prostředků očistil od dluhů zhruba 209 milionů korun a v roce 2010 prodal provozovateli Novy, společnosti CET 21, za jedno euro. Podnik však před převodem každoročně generoval ztrátu okolo sto milionů korun. Ztrátové výsledky hospodaření pokračovaly i po prodeji. To se vzhledem k nastartované fúzi nepříznivě projevuje i v účetnictví televize Nova.

V neposlední řadě Sarbu provedl v uplynulých dvanácti měsících řadu kontroverzních zásahů do personálního složení managementu Novy a do letošní programové skladby (například nasazení telenovely Tisíc a jedna noc). Výsledkem je odchod zkušených televizních manažerů v čele s Petrem Dvořákem nebo bývalým obchodním ředitelem CET 21 Janem Řehákem a pokles celkového podílu skupiny Nova na sledovanosti.

Přisadil si i zahraniční tisk. Rumunský deník Adevarul minulý týden naznačil, že Sarbuovy prodeje akcií CME během letošního a loňského roku přispěly k poklesu akcií firmy a zvýšení nedůvěry investorů.

Zatímco na počátku roku se akcie CME prodávaly na pražské burze přibližně za 400 korun, nyní stojí okolo 150 korun. Sarbu si díky prodejům akcií CME v letech 2010 a 2011 přišel podle deníku Adevarul na 11 milionů dolarů.

Autor: Aleš Borovan

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah