Situace kolem vysílání české BBC se dál vyhrocuje | E15.cz

Situace kolem vysílání české BBC se dál vyhrocuje

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: BBC
Dušan Kütner

Dušan Kütner

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení se společnosti BBC Radiocom, která v Česku vlastní licenci pro anglické vysílání britské BBC proložené zpravodajskými bloky v češtině. Firmu k 1. březnu od BBC odkoupila česká pobočka francouzského mediálního koncernu Lagardere. Dosavadní zpravodajské bloky vytvářené Českým rozhlasem přitom od začátku března nahradilo zpravodajství zajišťované silami Lagerdere Active ČR, které již v Česku provozuje rádia Frekvence 1 a Evropa 2.

Absence zpráv Českého rozhlasu na kmitočtech BBC Radiocom se ale radě nelíbí. Již na začátku března proto upozornila majitele licence na to, že tím porušuje zákon, nyní dokonce zahájila správní řízení. Důvodem je možné neplnění licenčních podmínek, kterého se mohl BBC Radiocom dopustit tím, že nezařazováním programových bloků dodávaných Českým rozhlasem nedodržela firma dne 24. března stanovené programové a vysílací schéma programu BBC. Výsledkem správního řízení může být další upozornění na porušování licenčních podmínek, případně pokuta.

Lagardere Active ČR s radou nesouhlasí a věří, že vysílání je v souladu se zákonem a licenčními podmínkami. „Bude-li to nutné, jsme připraveni toto hájit i u nezávislého soudu. Nicméně věříme, že v rámci správního řízení budeme schopni naše tvrzení prokázat a opravné prostředky nebudou nutné,“ řekla deníku E15 mluvčí firmy Radka Pilzová.

Zpravodajské bloky připravované do konce února týmem reportérů Rádia Česko patřícího pod Český rozhlas skončily poté, co smlouvu o jejich přípravě nový majitel Lagardere k poslednímu únoru vypověděl.

Lagardere Active míní, že licenční podmínky sice spolupráci s Českým rozhlasem zmiňují, ale je to dobrovolná možnost, nikoli povinnost. S Českým rozhlasem ale přesto nyní Lagardere vyjednává. „Vyjednávání ale není motivováno naplňováním podmínek licence, protože žádné takové podmínky v licenci neexistují. Nicméně máme zato, že spolupráce by mohla být oboustranně výhodná, a to je motivem našeho jednání. Vše bude záležet na podmínkách a na tom, jak se k takovému konceptu spolupráce bude stavět regulátor,“ dodala Pilzová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.