Skupina Nova prodělala skoro miliardu | E15.cz

Skupina Nova prodělala skoro miliardu

TV Nova
TV Nova
• 
ZDROJ: tv.nova.cz

Aleš Borovan

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ekonomická krize a nákup privátního byznysu manažera Adriana Sarbua měly na hospodaření skupiny Nova ještě větší dopad, než se doposud soudilo. Podle konsolidované účetní závěrky, kterou má deník E15 k dispozici, skončilo hospodaření Nova Group v roce 2010 ztrátou 929 milionů korun. O rok dříve prodělala 235 milionů. Kumulovaná ztráta v letech 2008 až 2010 činila 1,92 miliardy.

Skupina v roce 2010 zahrnovala kromě televize i produkční firmu Media Pro Pictures, slovenskou televizi Markíza, agenturu Mediafax nebo internetové firmy Blog.cz a Jyxo. Čísla za minulý rok doposud zveřejněna nebyla.

Zástupci mateřské CME propad v hospodaření připisují především tehdejšímu vývoji ekonomiky. „Nárůst ztráty za rok 2010 byl způsoben meziročním poklesem tržeb z důvodu negativního vývoje televizního trhu a vývojem kurzových rozdílů. Navíc v roce 2009 byl výsledek pozitivně ovlivněn prodejem majetkového podílu, který se neopakoval v roce 2010,“ uvedla mluvčí CME Romana Wyllie. V roce 2009 CET 21 prodala 40procentní podíl v německé firmě Innova Film. Podle Wyllie i přes minusový výsledek zůstalo cash flow CET 21 pozitivní.

V hospodaření skupiny za rok 2010 se projevila i akvizice agentury Mediafax, kterou CET 21 koupila od svého šéfa Adriana Sarbua za jedno euro. Ještě před tím Sarbu musel ztrátový podnik oddlužit částkou přes 200 milionů korun. I tak se do účetnictví Novy dostala jednotka, která ročně produkovala ztrátu až sto milionů.

I přes vysokou ztrátu českých a slovenských aktivit nemusí CME na Nově tratit. Televize každoročně splácí úvěr od firmy CME Investments. V roce 2010 činil úrok přes 930 milionů. Kromě toho ve stejném roce Nova jako mimořádnou splátku úvěru poslala do CME 2,75 miliardy korun.

Ztrátové hospodaření logicky vedlo v Nova Group k úsporným opatřením. „Došlo k zeštíhlení a zefektivnění procesů. Hlavním zaměřením bylo další posilování lokální produkce, tedy oblíbených seriálů (Ordinace, Ulice), a představili jsme i nové programy (Expozitura, Okresní přebor) a další řadu ČeskoSlovenské Superstar,“ řekla Wyllie.

Autor: Aleš Borovan

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.