Spor o značku iPad v Číně může ohrozit i celosvětové dodávky | E15.cz

Spor o značku iPad v Číně může ohrozit i celosvětové dodávky

Spor o značku iPad v Číně může ohrozit i celosvětové dodávky
iPad, Čína
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
vrb

Spor čínské společnosti Shenzhen Proview Technology s americkým Applem o značku iPad se vyhrocuje. Shenzhen Proview tvrdí, že v Číně vlastní název iPad. Na její popud proto začaly čínské úřady zabavovat applovské iPady v maloobchodních prodejnách v zemi. Čínská firma jde ale ještě dál: požádá celní úřady o zákaz dovozu i vývozu populárních tabletů. Jenže všechny iPady se vyrábí právě v Číně, takže prosazení tohoto zákazu by mohlo zasáhnout jejich celosvětový prodej.

Proview si zaregistrovala jméno iPad v Číně v roce 2001. Apple již dříve koupil práva na toto jméno od její tchajwanské dceřiné firmy Proview Taipei, která si jméno zaregistrovala v několika zemích na počátku roku 2000. Čínská firma však tvrdí, že je to ona, kdo stále vlastní práva na název iPad v Číně. Podle agentury AP jí dal za pravdu i čínský soud.

Spor o název iPad již vedl k zabavení iPadů v maloobchodních prodejnách v jednom čínském městě. Proview uvedla, že požádala o podobný postup úřady v dalších 30 městech. „Nyní pracujeme na žádosti, aby čínské celní úřady zakázaly a zabavily veškerý import i export produktů iPad porušujících ochrannou známku,“ uvedl právník čínské firmy.

Čínský soud loni zamítl nárok společnosti Apple na název iPad, firma se však proti tomuto rozhodnutí odvolala. „Naše kauza v Číně ještě není vyřízena,“ uvedla pekingská mluvčí Applu. K možnosti, že Proview podá žádost o zákaz importu a exportu iPadů, se ale odmítla vyjádřit.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!