Stát opět zvažuje podporu internetu v malých obcích

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Ministerstvo zemědělství (MZe) se vrací k myšlence veřejné finanční podpory rozvoje vysokorychlostního internetu na venkově. Nechá si proto za 1,44 milionu vypracovat analytickou studii, a to zejména s ohledem na možnost podpory obcí do 500 obyvatel z Programu rozvoje venkova.

Chce tak získat přehled o oblastech, jež dosud tento způsob připojení nemají. „MZe si nechá zpracovat analýzu i proto, aby zjistilo, zda je nutné v této oblasti intervenovat nebo zda dostatečné pokrytí zajistí trh sám,“ řekl deníku E15 mluvčí ministerstva Jan Žáček.

Na podporu rozšíření takzvaného broadbandu již před několika lety Evropská komise pro ČR vyhradila 800 milionů korun. Před třemi lety se ale stát rozhodl použít tyto peníze na jiný účel, a to na modernizaci zemědělských a potravinářských podniků. Analýza pokrytí byla podle Žáčka žádána i od komise jako doplněk ke zdůvodnění, proč ČR vyhrazené prostředky využila jinak. Zatím se nedá odhadnout částka, již by stát na tento účel poskytl. Nebylo by to ale dříve než v dalším programovém období EU, tedy od roku 2014.

„Podstatná by byla rychlost připojení. V současné době totiž kdo internet chce, tak jej má přes komerční poskytovatele,“ řekl deníku E15 starosta čtyřsethlavého Kokořína na Mělnicku Vladimír Šesták. Posledního března byl přitom vypnut internet i v místní knihovně. Ministerstvo vnitra již Projekt internetizace knihoven nechtělo financovat a ministerstvo kultury, jež projekt převzalo, do Kokořína žádné peníze neposlalo. Návštěvnost internetu v tamní knihovně ale stejně během pěti let klesla na minimum, protože lidé si během doby pořídili počítače s internetem domů. Knihovnu tak využívalo jen pár turistů. „Na stát v ničem nespoléhám,“ dodal.

Také v Černolicích v okrese Praha – západ o 330 obyvatelích zájemci již dávno využívají služeb komerční firmy. Podpora státu by ale obci podle starosty Jiřího Michala mohla pomoci, byť kdo internet chtěl nebo potřeboval, již si jej pořídil. „Mohla by se zvýšit konkurence, protože když se nějaká firma rozhodne v komplikované oblasti šířit internet přes wi-fi, je většinou jediná. Ceny tak zůstávají stejné a služby se moc nemění,“ řekl deníku E15 Michal. Cena za připojení je tak vyšší než ve velkých městech s více poskytovateli na trhu.