Zisk Telefóniky dostal zásah od venezuelského bolívaru | E15.cz

Zisk Telefóniky dostal zásah od venezuelského bolívaru

Zisk Telefóniky dostal zásah od venezuelského bolívaru
Telefónica
• 
ZDROJ: telefonica.com

ČTK

Španělské společnosti Telefónica klesl v uplynulém roce čistý zisk o 35 procent na tři miliardy eur (82,2 miliardy korun). Na výsledku hospodaření se projevily mimořádné vlivy, jako byl slabší venezuelský bolívar či náklady na restrukturalizaci v Německu. Celoroční výsledky ovlivnil i prodej části majetku v Irsku a v České republice.

Telefónica je podle tržní kapitalizace a příjmu třetí největší telekomunikační společností v Evropě. Analytici oslovení agenturou Reuters předpokládali, že čistý zisk za loňský rok dosáhne 3,18 miliardy dolarů. Příjmy loni klesly o 12 procent na 50,4 miliardy eur. Společnost očekává, že letos jí tržby stoupnou o více než sedm procent a v následujícím roce o více než pět procent.

Telefónica, která se snaží snížit svůj dluh a soustředit se na klíčové trhy ve Španělsku, Německu a v Brazílii, prodala loni své pobočky v Irsku a v České republice. V tuzemsku její divizi Telefónica Czech Republic převzala finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Transakce byla dokončena loni v lednu, přičemž skupina nejbohatšího občana České republiky převzala podíl 65,9 procenta ve společnosti za 63,6 miliardy korun.

Letos v lednu se Telefónica dohodla na prodeji své britské divize O2 konglomerátu Hutchison Whampoa za až 10,3 miliardy liber. Firma očekává, že prodej by mohl být dokončen v první polovině příštího roku.

Akcie Telefóniky

Pokud bude transakce schválena, výtěžek z ní pomůže španělské společnosti snížit dluh na zhruba 35 miliard eur, odhadují analytici. Na konci prosince dosahoval čistý dluh firmy 45,1 miliardy eur, což bylo o zhruba dvě miliardy eur nad cílovou úrovní firmy.

Telefónica již minulý týden upozornila, že pokles venezuelského bolívaru se projeví na jejích výsledcích a ukrojí z čistého zisku skoro 400 milionů eur.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!