Zisk Telefóniky klesl o čtvrtinu | E15.cz

Zisk Telefóniky klesl o čtvrtinu

Telefónica
Telefónica
• 
ZDROJ: telefonica.com

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Španělský telekomunikační titán v prvním čtvrtletí vydělal o více než 23 procent méně než ve stejném období loni. Výsledky poznamenaly prodej české a slovenské dcery, oslabující měny latinskoamerických zemí a pokračující nevýkonnost španělského trhu, kde se tržby mezikvartálně propadly o dalších více než osm procent.

Čistý zisk Telefóniky ve čtvrtletí klesl z 903 milionů na 692 milionů eur. To je zisk 15 eurocentů na akcii. Výsledky byly horší, než očekávala většina analytiků, a to poslalo akcie madridské firmy o tři procenta dolů na 11,7 eura za kus.
Firma je jednou z několika španělských firem s enormní angažovaností na latinskoamerickém trhu a stejně jako další španělské korporace trpí oslabováním brazilské, venezuelské či argentinské měny. Třeba argentinské peso v prvních třech měsících roku oslabilo vůči euru o 19 procent.

Telefonica akcie Autor: E15

Telefónica v posledních dvou letech provedla výraznou reorganizaci a sérii divestic, kdy se musela zbavit části svého majetku. Součástí divestic byl i prodej české a slovenské Telefóniky skupině PPF za více než 63 miliard dolarů. Cílem bylo snížit dluh a posílit finanční pozici. Na konci března dosahovalo zadlužení 42,72 miliardy eur. Společnost tak již dosáhla svého cíle, kdy chtěla do konce letošního roku snížit svůj dluh pod 43 miliard
eur.

Telefónica však nejenom prodává, je aktivní také v akvizicích. Nyní se snaží získat povolení antimonopolních úřadů v Německu k převzetí firmy E-Plus ve spolkové republice a Brazílii. Minulý týden také oznámila, že koupí španělskou placenou televizi Prisa. Prodej české Telefóniky nebyl ještě vypořádán a firma, která se nadále obchoduje na pražské burze, oznámí hospodářské výsledky pozítří.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah