Začíná Čína chřadnout? Zpracovatelský sektor klesl nejníže za 15 měsíců | E15.cz

Začíná Čína chřadnout? Zpracovatelský sektor klesl nejníže za 15 měsíců

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Hight Contrast via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Aktivita čínského zpracovatelského průmyslu se v červenci propadla na nejnižší úroveň za 15 měsíců, neboť pokles objemu zakázek vedl k omezování výroby. Vyplývá to z průzkumu společností Caixin a Markit mezi nákupními manažery. Výsledek průzkumu je podle agentury AP další známkou zhoršujícího se stavu čínské ekonomiky.

Index aktivity zpracovatelského sektoru v červenci klesl na 48,2 bodu z červnových 49,4 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od loňského dubna a již pět měsíců za sebou se nachází pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Analytici v anketě agentury Reuters počítali s mírným nárůstem indexu, v průměru na 49,7 bodu. Hrubý domácí produkt Číny se ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání zvýšil o rovných sedm procent, stejným tempem jako v předešlých třech měsících. Druhá největší ekonomika světa si tak zopakovala nejslabší výkon za šest let.

Někteří ekonomové se nyní obávají, že na podnikatelskou důvěru v Číně by mohl mít negativní vliv propad tamního akciového trhu. Dnešní údaje o zpracovatelském sektoru pravděpodobně posílí spekulace, že Čína se bude snažit podpořit hospodářský růst dalším uvolňováním měnové politiky.

Graphical visualization of Cn GDP Annual Growth Rate

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah