Developeři rozestavěli nejvíce bytů za devět let | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Developeři rozestavěli nejvíce bytů za devět let

Developeři rozestavěli nejvíce bytů za devět let
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Stavební firmy v Česku zahájily do konce května stavbu 3411 bytů v bytových domech, meziročně o 5,6 procenta více. Je to nejvyšší údaj od roku 2009. Nejvyšší podíl připadal na Prahu, kde jejich počet stoupl o zhruba desetinu. Počet zahájených staveb rodinných domů v Česku vzrostl o deset procent. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Největší podíl zahájených staveb bytových domů (31,2 procenta) připadal na Prahu. Následovaly Olomoucký kraj (14,1 procenta), Jihomoravský kraj (11,6 procenta) a Vysočina (9,6 procenta). Naopak v Libereckém kraji to s 29 byty bylo necelé procento.

V Praze vzrostl počet zahájených staveb bytů meziročně o 9,2 procenta na 1063. Jen za květen jich přibylo 801, šlo o projekt Riverpark Modřany společnosti Karlín Group. "Tisíc bytů povolených v Praze za prvních pět měsíců stále nenasvědčuje tomu, že by tempo povolování nové výstavby směřovalo k řešení bytové krize, která v Praze nastala. Navíc tři čtvrtiny těchto bytů jsou v jediném větším projektu. Praha ale potřebuje řadu takových velkých projektů," uvedla mluvčí developerské společnosti Central Group Marcela Fialková.

Bydlení jako volební téma. Aktuální situace na trhu nutí politiky reagovat, říká odborník

Developeři loni v Praze prodali zhruba 5500 nových bytů. Počet bytů, které se ve stejném období začali stavět, nebyl ani poloviční. Nedostatečná nabídka je jednou z příčin výrazného růstu cen nových bytů. Za poslední dva roky v Praze zdražily o 42 procent.

"Dostupných bytů v cenících developerských firem stále ubývá a nic na tom nezměnil ani horečný květnový stavební boom. Ten totiž v nejbližších měsících opět poleví a propast mezi poptávkou a nabídkou se znovu zvětší," doplnil generální ředitel Ekospolu Evžen Korec. Počet zahájených staveb bytů od ledna do konce května byl v Praze letos od roku 2006 čtvrtý nejnižší.

Všechny články k cenám bytů najdete zde >>>

Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce května meziročně vzrostl o 10,1 procenta na 7701. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (25,6 procenta), Jihomoravský (11,7 procenta), Moravskoslezský (9,9 procenta) a Plzeňský kraj (7,5 procenta). Podíl Prahy klesl na 2,4 procenta.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy do konce května stavět 13.924 bytů, meziročně o 12,2 procenta více. V porovnání s rekordním rokem 2008 byl jejich počet zhruba o pětinu nižší.

Autor: ČTK
 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud