Bydlení jako volební téma. Aktuální situace na trhu nutí politiky reagovat, říká odborník | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Bydlení jako volební téma. Aktuální situace na trhu nutí politiky reagovat, říká odborník

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Rostoucí ceny bytů a nedostupnost bydlení letos rezonují v politických kampaních zdaleka nejvíce. Podle odborníka z Institutu politického marketingu Marka Chytráčka k tomu politiky nutí enormní zájem o téma ze strany veřejnosti i médií. 

Naskakují podle vás politici na vlnu tématu cen bytů a hypoték?

Politici rostoucí ceny a nedostatek bytů komunikovat musí, protože se v Praze jedná o velice aktuální a problematické téma. Nejedná se o populistické naskakování na nějakou módní vlnu, bydlení je třeba řešit. Bytová politika současného vedení města byla navíc dlouhodobě kritizována opozicí, bydlení se tedy řeší prakticky neustále.

Je to pro voliče srozumitelnější než druhé nejpopulárnější téma, tedy doprava?

Ve srozumitelnosti jsou obě témata na podobné úrovni. Doprava i bydlení se samozřejmě bytostně týkají každého voliče. Obě témata jsou navíc velmi těžko definitivně vyřešitelná, proto se také řeší každé volby.

Pokud bychom si ale z každé problematiky vybrali nějaké konkrétní příklady, tak je logické, že pro voliče bude srozumitelnější snaha o opatření proti zvyšování nájmu než návrh dostavby dálnice, který by se navíc mohl realizovat až za několik let.

Pětina by pohořela, 1/3 by měla problém, aneb kdyby nová hypoteční doporučení platila už loni

Bylo to tak před komunálními volbami vždy?

Každé volby jsou specifické, stejně tak témata, kterým se politici v kampani primárně věnují. Problematika bydlení patří s dopravou k tradičním lokálním tématům. Důležitost tématu se odvíjí od jeho aktuálnosti a potenciálu k vytěžení politického kapitálu.

Nyní jsme vzhledem k aktuální situaci na trhu s bydlením svědky enormního zájmu o toto téma ze strany médií i běžných občanů, což k reakci samozřejmě nutí politiky.

Jak volit v komunálních volbách čtěte zde >>>

Pro jaké strany bývá řešení bydlení nejdůležitější?

Levicové strany se tradičně více orientují na problematiku bydlení, zejména pro sociálně slabší voliče, protože se jedná o jejich cílovou skupinu. Sociální demokracie měla například jako dlouhodobou programovou prioritu komplexní koncepci sociálního bydlení.

Pravicově smýšlející politik více věří trhu založeném na nabídce a poptávce. Problematice dostupnosti bydlení tedy pravicové strany logicky nevěnují tolik prostoru.

To ale letos v Praze platit nebude, opoziční pravicové strany se v kampani jistě budou snažit kritizovat vedení města za neefektivní bytovou politiku.

Dva miliony do začátku. Návrh půjček pro mladé odsouhlasila vláda
Stát rozjíždí podporu bydlení mladých, na půjčku ale letos dosáhnou jen stovky zájemců

 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud