Ceny bytů na Slovensku se dostaly nejvýše za několik let | E15.cz

Drahé nemovitosti trápí i Slováky, ceny bytů jsou na novém maximu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ceny bytů a obytných domů na Slovensku v prvním letošním čtvrtletí stouply na devítileté maximum. Za svým vrcholem z roku 2008 průměrná cena bydlení v zemi zaostává o zhruba desetinu, byty ale zdražily na nové maximum. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila slovenská centrální banka.

Metr čtvereční v bytech a domech na Slovensku stál v prvním kvartálu letošního roku v průměru 1396 eur (35 740 korun). Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku to znamená nárůst o 4,8 procenta.

Tradičně nejdražší bydlení na Slovensku je v Bratislavském kraji, kde je nejvyšší životní úroveň v zemi.

Slovenská centrální banka s ohledem na stoupající zadlužení slovenských domácností, které je s ohledem na výkon ekonomiky země nejvyšší v regionu střední Evropy, chystá od léta další zpřísnění pravidel poskytování půjček. Cílem opatření je zamezit výraznému zadlužení lidí v porovnání s jejich příjmy.

Byty zdražují také v Česku. Podle údajů poradenské společnosti Deloitte vzrostly prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech ČR na konci loňského roku meziročně v průměru o 10,4 procenta na 53 700 korun za metr čtvereční.

Jak si pořídit vlastní bydlení? Odpovědi najdete v magazínu E15. Získat ho můžete zde >>>
Magazín E15 Chceš bydlet?

Autor: ČTK

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video