Zápisník Vladana Gallistla: Ceny realit jen vzhůru | E15.cz

Zápisník Vladana Gallistla: Ceny realit jen vzhůru

Byty
Byty
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Guvernér ČNB Jiří Rusnok se ostře opřel do vládního kabinetu. „Vláda jenom planě mluví, ale reálně se pro lepší dostupnost bydlení nedělá nic,“ prohlásil v týdeníku Ekonom. Opomněl dodat, že vláda je za problém na trhu s nemovitostmi zodpovědná jen částečně. Drtivý díl zodpovědnosti padá na centrální banku, která do ekonomiky napustila během devizových intervencí přes dva biliony korun, které nestáhla. Banky se i kvůli tomu zaměřily na poskytování hypoték, což způsobilo enormní růst poptávky po realitách.

A to nejen u těch, co si kupují nemovitost poprvé, ale i ze strany investorů. Loňskou regulací hypoték se ČNB jen pokouší hasit požár, který sama způsobila.

Nálada na realitním trhu je stejná jako před krizí v roce 2008. Svědčí o tom slovník realitních expertů v duchu: „ceny nemovitostí mohou jít jen nahoru“. A jako bonbonek se přidává přirovnání Prahy k Berlínu či Londýnu. Už na začátku roku 2008 – tedy po splasknutí hypoteční bubliny v USA – ekonomové upozornili na problém amerického trhu: cena realit neodpovídala kupní síle obyvatelstva, což je pro dlouhodobý zdravý vývoj trhu nezbytné. Stejná situace panuje nyní v ČR.

Vedení Deutsche Bank se sešlo se zástupci německého ministra financí. Důvodem byly obavy, že velkobanka se nebude schopna vlastními silami dostat z vleklé krize. Daňový poplatník by se měl začít bát.

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video