Zápisník Vladana Gallistla: Ceny realit jen vzhůru | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zápisník Vladana Gallistla: Ceny realit jen vzhůru

Zápisník Vladana Gallistla: Ceny realit jen vzhůru
Byty
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Guvernér ČNB Jiří Rusnok se ostře opřel do vládního kabinetu. „Vláda jenom planě mluví, ale reálně se pro lepší dostupnost bydlení nedělá nic,“ prohlásil v týdeníku Ekonom. Opomněl dodat, že vláda je za problém na trhu s nemovitostmi zodpovědná jen částečně. Drtivý díl zodpovědnosti padá na centrální banku, která do ekonomiky napustila během devizových intervencí přes dva biliony korun, které nestáhla. Banky se i kvůli tomu zaměřily na poskytování hypoték, což způsobilo enormní růst poptávky po realitách.

A to nejen u těch, co si kupují nemovitost poprvé, ale i ze strany investorů. Loňskou regulací hypoték se ČNB jen pokouší hasit požár, který sama způsobila.

Nálada na realitním trhu je stejná jako před krizí v roce 2008. Svědčí o tom slovník realitních expertů v duchu: „ceny nemovitostí mohou jít jen nahoru“. A jako bonbonek se přidává přirovnání Prahy k Berlínu či Londýnu. Už na začátku roku 2008 – tedy po splasknutí hypoteční bubliny v USA – ekonomové upozornili na problém amerického trhu: cena realit neodpovídala kupní síle obyvatelstva, což je pro dlouhodobý zdravý vývoj trhu nezbytné. Stejná situace panuje nyní v ČR.

Vedení Deutsche Bank se sešlo se zástupci německého ministra financí. Důvodem byly obavy, že velkobanka se nebude schopna vlastními silami dostat z vleklé krize. Daňový poplatník by se měl začít bát.

 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud