Vojenské řešení migrační krize? Žádné neexistuje, odmítá NATO | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Vojenské řešení migrační krize? Žádné neexistuje, odmítá NATO

Vojenské řešení migrační krize? Žádné neexistuje, odmítá NATO
zasedání NATO, Jens Stolltenberg
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Severoatlantická aliance podle tiskové agentury DPA odmítla požadavek, aby se NATO v rámci nynější migrační krize zapojilo do ochrany hranic některých evropských zemí. DPA v této souvislosti připomněla úterní slova českého vicepremiéra Andreje Babiše, jenž se o možnosti takové alianční pomoci zmínil.

„Neexistuje žádné vojenské řešení problémů, které jsou způsobeny velkými migračními pohyby,“ citovala DPA mluvčího NATO. Podle jeho slov alianci řešení takových problémů nepřísluší.

Babiš v úterý v souvislosti s uprchlickou krizí před novináři prohlásil, že je třeba okamžitě uzavřít schengenský prostor a bránit toto území většiny evropských zemí před přílivem uprchlíků.

Bělobrádek: Babišovy výroky k migraci jsou populistické

„Když se podíváte na mapu, Schengen má zvláštní podobu. Je tam osamocené Řecko a další hranice je Maďarsko. Je otázka, jestli makedonská nebo bulharská armáda nepotřebuje od NATO pomoc,“ uvedl Babiš. Pokud ostrahu vnější hranice schengenského prostoru okrajové státy nezvládají, musí to být podle něj domluveno na nejvyšší úrovni.

Evropa v posledních měsících čelí náporu uprchlíků mimo jiné ze severu Afriky, kteří hledají útočiště před konflikty ve svých zemích i lepší ekonomické podmínky.

Do Evropy už letos po moři připlulo více než 237 tisíc migrantů, 2373 z nich cestu zaplatilo životem, uvedla v nejnovější bilanci Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Začátkem srpna se při lodním neštěstí nedaleko libyjských břehů utopily nejméně dvě stovky lidí. K největší tragédii došlo v této oblasti letos v dubnu, kdy se u Libye potopila loď, na které bylo asi 800 migrantů. Neštěstí tehdy přežilo jen 28 osob, včetně dvou údajných pašeráků. Hlavní vstupní branou na evropský kontinent se letos pro utečence stalo Řecko, k jehož břehům podle řeckých úřadů od ledna připlulo přes 160 tisíc imigrantů.

Reportáž: Každou noc se snaží dostat do Maďarska stovky běženců

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!