Potvrzený úspěch demokratů zdražil Americe dluhy | e15.cz
M A

Dluhopisy

Potvrzený úspěch demokratů zdražil USA dluhy. Investoři se bojí inflační budoucnosti

Kongres ve čtvrtek potvrdit vétězství Joe Bidena v amerických prezidentských volbách.
Kongres ve čtvrtek potvrdit vétězství Joe Bidena v amerických prezidentských volbách.
• 
ZDROJ: reuters
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Totální výhra demokratů na americké politické scéně zneklidnila věřitele Washingtonu. Za své peníze nově požadují vyšší výnos. Poprvé od loňského března tak například za desetiletou půjčku Americe žádají více než jedno procento ročního úroku. Jen během posledních tří dnů vzrostl o pětinu procentního bodu.

Například loňská zářijová emise desetiletých dluhopisů v objemu 35 miliard dolarů by se nově prodražila o 60 milionů dolarů ročně. Růst dluhopisových výnosů prý ale může být živou vodou pro akcie, či kryptoměny.

„Demokraté jsou vnímáni jako méně rozpočtově odpovědní než republikáni. A jelikož se demokraté těžko vzdají svých fiskálně expanzivních plánů, výnosy dluhopisů se na úrovně před koncem loňského roku těžko vrátí,“ uvádí ekonom UniCredit banky Pavel Sobíšek.

Americký dluh začal zdražovat poté, co vešly ve známost výsledky senátních voleb ve státě Georgia. Právě potvrzení prezidentského úřadu i obou komor Kongresu zvyšuje šance, že projde další rozpočtový balíček v objemu kolem 600 miliard dolarů. 

„Vládní výdaje zvyšují inflační očekávání, která vyskočila na nejvyšší úroveň od října 2018,“ připomíná ekonom Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Dlouhodobější financování Americe zdražilo ještě výrazněji. Zatímco za třicetileté půjčky Washingtonu investoři ještě v pondělí požadovali roční úrok 1,65 procenta, teď je to bezmála 1,9 procenta. „Další fiskální stimuly pomohou nastartovat prostředí vyšší inflace, které umocní rotaci investorů z bezpečných aktiv do rizikovějších instrumentů,“ soudí Pfeiler.

Americké akcie se tak ve středu pohledem indexu S&P500 dostaly dokonce na nové historické maximum. Obdobně reagoval i trh kryptoměn, dominantní bitcoin atakoval rekordních 38 tisíc dolarů, hodnota celého trh virtuálních měn pak během středy poprvé v historii přesáhla jeden bilion dolarů. 

Zdražování amerického dluhu obrátí ještě větší pozornost Washingtonu k centrální bance. „Fed nedovolí výraznější nárůst dluhopisových výnosů do doby splatnosti než o maximálně několik desítek bazických bodů. Jinak by americký vládní dluh prostě a jednoduše nebyl ufinancovatelný,“ předpokládá investiční stratég Consequ Michal Stupavský.

Fed už nyní nakupuje měsíčně bondy za 120 miliard dolarů, v rozhodující většině jde o dluhopisy americké vlády, čímž stlačuje úroky požadované finančními trhy. 

Ekonomové vesměs sázejí na to, že měnová politika v USA zůstane dlouhodobě uvolněná. Podle vlastní prognózy podrží Fed úroky na současných nízkých úrovních nejméně do konce roku 2023. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah