Kapitol po obležení Trumpových příznivců stvrdil výhru Bidena | e15.cz

Kongres po divoké noci potvrdil vítězství Bidena, Trump se vyjádřil k předání moci

ČTK, vku, bru, ly, msc, snk, pap, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Obě komory amerického Kongresu potvrdily vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Jednání ale předtím přerušily kvůli střetu příznivců současného prezidenta Donalda Trumpa s policií před budovou Kapitolu. Někteří demonstranti následně vnikli dovnitř. Při potyčkách zemřeli čtyři lidé. Podle Bidena situace hraničila s pokusem o převrat. Donald Trump však následně poprvé veřejně uznal, že 20. ledna opustí svou funkci.

Události v Kongresu nemají v moderních dějinách USA obdoby, naposledy byla budova Kapitolu ve Washingtonu obsazena v roce 1814 během americko-britské války.

Asi hodinu po začátku společného zasedání obou komor Kongresu se na Kapitol vrhli Trumpovi příznivci. Podle záběrů amerických médií demonstranti ovládli rozsáhlé schodiště vedoucí ke Kapitolu a dva balkony před budovou.

Policie použila při střetu slzný plyn, rozezlený dav se podařilo zastavit až po několika hodinách za pomoci zásahových jednotek z FBI. Jednání obou komor bylo přerušeno, zákonodárci se ke sčítání hlasů volitelů vrátili ve dvě hodiny ráno středoevropského času.

Při střetech v Kongresu byla policií postřelena žena do hrudníku, na následky zranění později zemřela. Její identita není známá. Policie později oznámila, že během nepokojů u Kapitolu zemřeli celkem čtyři lidé, okolnosti smrti dalších tří obětí blíže neupřesnila.

Dění jsme sledovali živě.

Nepokoje ve Washingtonu
Obnovit
10:33
27.  2.  2022

 

12:20
7.  1.  2021

ONLINE PŘENOS KONČÍ

V tuto chvíli se ve Washingtonu žádné další dramatické události nečekají. V případě náhlého zvratu situace ale vše podstatné opět najdete na webu E15. Děkujeme za pozornost.

12:00
7.  1.  2021
!

Tři ze čtyř lidí, kteří zemřeli během středečního obléhání sídla amerického Kongresu příznivci Donalda Trumpa, přišli o život kvůli náhlým zdravotním příhodám, jednu ženu smrtelně postřelili příslušníci pořádkových sil Kapitolu. Uvedl to šéf washingtonské policie Robert Contee. Z 52 zatčených skončilo 26 lidí v celách kvůli neoprávněnému vniknutí do areálu Kapitolu, čtyři kvůli nepovolenému držení zbraní.

11:47
7.  1.  2021

Andrej Babiš už na sítích nemá trumpovskou kšiltovku

Na profilové fotografii na twitteru měl Babiš dosud červenou čepici s nápisem Silné Česko po Trumpově vzoru, na což někteří jeho kritici poukazovali i po nynějších nepokojích v Kongresu. Dopoledne se na Babišově profilu objevila jiná fotografie, na níž má místo červené kšiltovky bílou roušku s českou vlajkou, stejnou má nyní i na facebooku. S červenou čepicí se premiér a předseda ANO na sociálních sítích prezentoval od kampaně před evropskými volbami na jaře 2019.

7.  1.  2021
7.  1.  2021

10:49
7.  1.  2021

Porážku je třeba nést důstojně a nepokoušet se násilím zvrátit výsledek, komentoval prezident Miloš Zeman středeční násilné protesty v americkém Kongresu.

10:40
7.  1.  2021

Světový tisk píše o pokusu o puč

Renomovaný tisk ostře odsoudil středeční vtrhnutí radikálních stoupenců odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa do sídla parlamentu ve Washingtonu. Britský deník The Guardian, švédský Dagens Nyheter nebo dánský Politiken dokonce píšou o pokusu o puč. Podle australského listu The Age Trump, který dosud neuznal porážku v listopadových prezidentských volbách, morálně a politicky selhal. Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung píše o skandálu, který neodráží ani tak stav USA, jako stav prezidenta.

"Prezident Spojených států se ve středu postavil do čela puče. Skutečná lůza se pokusila o státní převrat v podobě násilných výtržností, při nichž vtrhli do budovy Kapitolu," píše přední britský deník. Pokusem o puč však podle něj bylo už předchozí zpochybňování výsledků voleb volenými republikány na schůzi, která měla formálně výsledky potvrdit. "Venkovní dav by neexistoval bez politiků uvnitř," dodal The Guardian.

10:34
7.  1.  2021

Joe Biden během projevu poté, co jej sbor volitelů potvrdil jako vítěze amerických prezidentských voleb

10:17
7.  1.  2021

Donald Trump slíbil řádné předání moci novému prezidentovi, přestože „naprosto nesouhlasí s výsledky voleb.“

9:37
7.  1.  2021
!

Kongres USA potvrdil výsledek hlasování sboru volitelů, oznámil viceprezident Mike Pence a završil tak formalizaci volebního vítězství Joea Bidena.

9:25
7.  1.  2021
!

Námitka k součtu hlasů volitelů v klíčové Pensylvánii podle očekáváná ve Sněmovně reprezentantů neuspěla. Podle předsedkyně komory Nancy Pelosiové bude Kongres pokračovat v projednávání voleb.

9:02
7.  1.  2021

Slova o útoku na demokracii použil i český premiér Andrej Babiš.

8:57
7.  1.  2021

Jednání Sněmovny reprezentantů pokračuje. Komora se zabývá námitkou k součtu hlasů volitelů v Pensylvánii. Očekává se její zamítnutí, neboť v Senátu už narazila.

8:50
7.  1.  2021

Reakce z NBA

K dění ve Washingtonu se vyjádřili i někteří hráči z basketbalové NBA. Podle Jaylena Browna z Boston Celtics existují dvě Ameriky: v jedné prý občanům hrozí smrt za marginální prohřešky, v té druhé lze násilně proniknout do Kapitolu, aniž by policie okamžitě sáhla k použití slzného plynu a masivnímu zatýkání.

8:27
7.  1.  2021

Světové politiky znepokojilo středeční obsazení Kapitolu příznivci DonaldaTrumpa. Z nepokojů část z nich viní odcházejícího šéfa Bílého domu. 

"Trump a jeho příznivci by konečně měli přijmout vůli amerických voličů a přestat s pošlapáváním demokracie," uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Britský premiér Boris Johnson označil dění ve Washingtonu za "ostudné". "Nyní je klíčové, aby se uskutečnilo pokojné a spořádané předání moci," napsal na twitteru.

7:58
7.  1.  2021

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Matt Pottinger rezignoval. Učinil tak v odpověď na projev prezidenta Trumpa reagující na výtržnosti v Kapitolu. Rezignaci podle CNN zvažují další členové Trumpova týmu.

7:56
7.  1.  2021

Atmosféra na půdě Sněmovny reprezentantů je značně neklidná. Některé republikány popudil projev demokrata Conora Lamba, opakovaně nej přerušovali hlasitým křikem. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová jednoho z republikánských kongresmanů vyloučila z jednání.

7:25
7.  1.  2021

Charles Kushner, otec Jareda Kushnera, Trumpova zetě a zároveň poradce v e-mailu rodinnému příteli napsal, že prezidentovo nynější jednání je „mimo naší kontrolu“.

7:14
7.  1.  2021

Podle některých amerických médií prezident Donald Trump nařídil, aby byl přístup do Bílého domu odepřen Marcovi Shortovi, šéfovi týmu viceprezidenta Mikea Pence. Má to být reakce na to, že Pence odmítl vyslyšet Trumpovy výzvy, aby nepotvrdil výsledky voleb.

6:48
7.  1.  2021
!

Senát odmítl námitku k součtu hlasů volitelů v Pensylvánii. Proti hlasovalo 92 senátorů, pro sedm. Ve Washingtonu se blíží 1 hodina ranní, předseda republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell proto oznámil, že jednání se přerušuje.

6:40
7.  1.  2021

Senát se rozhodl přeskočit obvyklou až dvouhodinovou debatu a přejít rovnou k hlasování o volební stížnosti týkající se Pensylvánie. 

6:27
7.  1.  2021

Podle šéfa washingtonské policie Roberta Conteeho bylo v souvislosti s obsazením Kapitolu zatčeno 52 lidí. Bezmála 50 lidí policie zadržela kvůli porušení zákazu vycházení, který vyhlásila starostka metropole Muriel Bowserová, 26 z nich bylo zadrženo v areálu Kapitolu. Další lidé byli zadrženi kvůli držení střelných zbraní bez potřebných povolení, píše agentura Reuters.

6:23
7.  1.  2021

Potřebné podpisy senátora a kongresmana naopak nese stížnost na volby v Pensylvánii. Obě komory Kongresu tak zahajují dvouhodinovou debatu, na jejímž konci budou o stížnosti každá zvlášť hlasovat.

6:16
7.  1.  2021

Žádný senátor se formálně nepřipojil ke stížnosti na volby v Nevadě. Ani ta tak nemůže být projednána. 

Každá volební stížnost musí být podána písemně a musí ji podepsat alespoň jeden zástupce z každé komory Kongresu. Teprve poté může být přerušeno společné zasedání obou komor Kongresu a každá z nich o stížnosti separátně hlasuje.

Nešťastný incident, který vedl k tragické oběti. Upozornění: Video by citlivé povahy mohlo rozrušit.

Podívejte se, jak policie zasahovala uvnitř budovy Kapitolu.

Přímo do budovy se dostalo nejméně několik desítek lidí, kteří mávali protrumpovskými vlajkami. Podle záběrů amerických médií se následně volně procházely po chodbách sídla Kongresu, často s mobilními telefony v rukou. Přítomní senátoři museli být evakuováni.

Potyčky přišly jen asi dvě hodiny poté, co k protestujícím promluvil prezident Donald Trump, který z pódia před Bílým domem řekl že nikdy neuzná svou porážku a vyzýval svého viceprezidenta Mikea Pence k narušení jednání v Kongresu, který by měl podle očekávání potvrdit do funkce jeho soka Joea Bidena.

Ten už také reagoval na násilnosti v Kapitolu. „Amerika je ve skutečnosti lepší, než to, co nyní vidíme v Kapitolu, jsme demokracie plná respektu, slušnosti a cti,“ uvedl s tím, že situace hraničí s pokusem o převrat a zároveň vyzval Trumpa, ať své příznivce uklidní. To se následně také částečně stalo. „Byly to podvodné volby. Ukradli nám vítezství. Rozumím vaší bolesti. Ale nesmíme druhé straně nahrávat. Musíte jít domů. Musíme zachovat mír. Nechceme, aby byl kdokoli zraněn,“ řekl Trump v krátkém videoprojevu na twitteru.

O co přesně v Kongresu šlo

Ačkoliv je za normálních okolností zasedání formalitou, někteří republikánští zákonodárci proces hned v začátku jednání na naléhání odstupujícího prezidenta Donalda Trumpa, který odmítá uznat svou porážku s odkazem na nepodložená tvrzení o volebních podvodech, napadali. První námitku vznesli hned u třetího projednávaného státu, kterým je Arizona.

Na schůzi se sčítaly hlasy volitelů z jednotlivých států. Od poloviny prosince je přitom známé, že v celkovém součtu zvítězil Biden nad Trumpem poměrem 306 ku 232 hlasům.

Trump v posledních dnech naléhal na svého viceprezidenta Mikea Pence, aby po sečtení všech hlasů odmítl vyhlásit příštího prezidenta, což je role, kterou mu ukládá ústava.

Pence však v prohlášení zveřejněném krátce před začátkem společné schůze uvedl, že nemá pravomoc jednostranně rozhodnout o tom, jaké výsledky by se měly ve finálním součtu ponechat, a jaké vyřadit.

Pence následně začal otevírat obálky s výsledkem hlasování sboru volitelů z jednotlivých států. Po bezproblémovém započtení hlasů z Alabamy a Aljašky, kde vyhrál Trump, se obě komory musely vypořádat s řadou námitek k průběhu voleb. 

Nový americký prezident má 20. ledna složit přísahu a ujmout se tak úřadu. Trump před svými příznivci ve Washingtonu zopakoval, že výsledky voleb, které mu prý byly ukradeny, „nikdy neuzná“. Poté však otočil a oznámil, že umožní poklidné předání moci. 

K tématu si můžete přečíst také několik názorových textů v komentářové sekci ZDE.

Autor: ČTK, vku, bru, ly, msc, snk, pap, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video