Kongres po divoké noci potvrdil vítězství Bidena, Trump se vyjádřil k předání moci
Obě komory amerického Kongresu potvrdily vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Jednání ale předtím přerušily kvůli střetu příznivců současného prezidenta Donalda Trumpa s policií před budovou Kapitolu. Někteří demonstranti následně vnikli dovnitř. Při potyčkách zemřeli čtyři lidé. Podle Bidena situace hraničila s pokusem o převrat. Donald Trump však následně poprvé veřejně uznal, že 20. ledna opustí svou funkci.
Události v Kongresu nemají v moderních dějinách USA obdoby, naposledy byla budova Kapitolu ve Washingtonu obsazena v roce 1814 během americko-britské války.
Asi hodinu po začátku společného zasedání obou komor Kongresu se na Kapitol vrhli Trumpovi příznivci. Podle záběrů amerických médií demonstranti ovládli rozsáhlé schodiště vedoucí ke Kapitolu a dva balkony před budovou.
Policie použila při střetu slzný plyn, rozezlený dav se podařilo zastavit až po několika hodinách za pomoci zásahových jednotek z FBI. Jednání obou komor bylo přerušeno, zákonodárci se ke sčítání hlasů volitelů vrátili ve dvě hodiny ráno středoevropského času.
Při střetech v Kongresu byla policií postřelena žena do hrudníku, na následky zranění později zemřela. Její identita není známá. Policie později oznámila, že během nepokojů u Kapitolu zemřeli celkem čtyři lidé, okolnosti smrti dalších tří obětí blíže neupřesnila.
Dění jsme sledovali živě.
ONLINE PŘENOS KONČÍ
V tuto chvíli se ve Washingtonu žádné další dramatické události nečekají. V případě náhlého zvratu situace ale vše podstatné opět najdete na webu E15. Děkujeme za pozornost.
Tři ze čtyř lidí, kteří zemřeli během středečního obléhání sídla amerického Kongresu příznivci Donalda Trumpa, přišli o život kvůli náhlým zdravotním příhodám, jednu ženu smrtelně postřelili příslušníci pořádkových sil Kapitolu. Uvedl to šéf washingtonské policie Robert Contee. Z 52 zatčených skončilo 26 lidí v celách kvůli neoprávněnému vniknutí do areálu Kapitolu, čtyři kvůli nepovolenému držení zbraní.
Andrej Babiš už na sítích nemá trumpovskou kšiltovku
Na profilové fotografii na twitteru měl Babiš dosud červenou čepici s nápisem Silné Česko po Trumpově vzoru, na což někteří jeho kritici poukazovali i po nynějších nepokojích v Kongresu. Dopoledne se na Babišově profilu objevila jiná fotografie, na níž má místo červené kšiltovky bílou roušku s českou vlajkou, stejnou má nyní i na facebooku. S červenou čepicí se premiér a předseda ANO na sociálních sítích prezentoval od kampaně před evropskými volbami na jaře 2019.
Tohle srovnání nás v noci na @E15news zaujalo.
— Pavla Palaščáková (@PavlaPalas) January 7, 2021
Pro mě je hlavně dalším varováním, jak krátká doba stačí k přechodu od “více moci lidu“ k “všechnu moc nám”. Doufám, že v USA nestojí o evropské zkušenosti. https://t.co/LrPZBVrx7K
Porážku je třeba nést důstojně a nepokoušet se násilím zvrátit výsledek, komentoval prezident Miloš Zeman středeční násilné protesty v americkém Kongresu.
Světový tisk píše o pokusu o puč
Renomovaný tisk ostře odsoudil středeční vtrhnutí radikálních stoupenců odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa do sídla parlamentu ve Washingtonu. Britský deník The Guardian, švédský Dagens Nyheter nebo dánský Politiken dokonce píšou o pokusu o puč. Podle australského listu The Age Trump, který dosud neuznal porážku v listopadových prezidentských volbách, morálně a politicky selhal. Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung píše o skandálu, který neodráží ani tak stav USA, jako stav prezidenta.
"Prezident Spojených států se ve středu postavil do čela puče. Skutečná lůza se pokusila o státní převrat v podobě násilných výtržností, při nichž vtrhli do budovy Kapitolu," píše přední britský deník. Pokusem o puč však podle něj bylo už předchozí zpochybňování výsledků voleb volenými republikány na schůzi, která měla formálně výsledky potvrdit. "Venkovní dav by neexistoval bez politiků uvnitř," dodal The Guardian.
Přečtěte si profil Joea Bidena, budoucího prezidenta USA >>>
Donald Trump slíbil řádné předání moci novému prezidentovi, přestože „naprosto nesouhlasí s výsledky voleb.“
New POTUS statement: “Even though I totally disagree with the outcome of the election, and the facts bear me out, nevertheless there will be an orderly transition on January 20th. I have always said we would continue our fight to ensure that only legal votes were counted..."
— Kaitlan Collins (@kaitlancollins) January 7, 2021
Kongres USA potvrdil výsledek hlasování sboru volitelů, oznámil viceprezident Mike Pence a završil tak formalizaci volebního vítězství Joea Bidena.
Námitka k součtu hlasů volitelů v klíčové Pensylvánii podle očekáváná ve Sněmovně reprezentantů neuspěla. Podle předsedkyně komory Nancy Pelosiové bude Kongres pokračovat v projednávání voleb.
Slova o útoku na demokracii použil i český premiér Andrej Babiš.
Co se stalo ve Spojených státech, je bezprecedentní útok na demokracii, při kterém zemřeli čtyři lidé. Předání moci mezi prezidenty musí být vždy plynulé a klidné. Pevně doufám, že tyto incidenty nebudou pokračovat.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) January 7, 2021
Jednání Sněmovny reprezentantů pokračuje. Komora se zabývá námitkou k součtu hlasů volitelů v Pensylvánii. Očekává se její zamítnutí, neboť v Senátu už narazila.
Reakce z NBA
K dění ve Washingtonu se vyjádřili i někteří hráči z basketbalové NBA. Podle Jaylena Browna z Boston Celtics existují dvě Ameriky: v jedné prý občanům hrozí smrt za marginální prohřešky, v té druhé lze násilně proniknout do Kapitolu, aniž by policie okamžitě sáhla k použití slzného plynu a masivnímu zatýkání.
“In one America, you get killed by sleeping in your car, selling cigarettes or playing in your backyard. In another America, you get to storm the Capitol, and no tear gas, no massive arrests, none of that.”
— NBA TV (@NBATV) January 7, 2021
Jaylen Brown addresses today's events in Washington, D.C. pic.twitter.com/C0tshwjnCi
Světové politiky znepokojilo středeční obsazení Kapitolu příznivci DonaldaTrumpa. Z nepokojů část z nich viní odcházejícího šéfa Bílého domu.
"Trump a jeho příznivci by konečně měli přijmout vůli amerických voličů a přestat s pošlapáváním demokracie," uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.
Britský premiér Boris Johnson označil dění ve Washingtonu za "ostudné". "Nyní je klíčové, aby se uskutečnilo pokojné a spořádané předání moci," napsal na twitteru.
Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Matt Pottinger rezignoval. Učinil tak v odpověď na projev prezidenta Trumpa reagující na výtržnosti v Kapitolu. Rezignaci podle CNN zvažují další členové Trumpova týmu.
Atmosféra na půdě Sněmovny reprezentantů je značně neklidná. Některé republikány popudil projev demokrata Conora Lamba, opakovaně nej přerušovali hlasitým křikem. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová jednoho z republikánských kongresmanů vyloučila z jednání.
Charles Kushner, otec Jareda Kushnera, Trumpova zetě a zároveň poradce v e-mailu rodinnému příteli napsal, že prezidentovo nynější jednání je „mimo naší kontrolu“.
Podle některých amerických médií prezident Donald Trump nařídil, aby byl přístup do Bílého domu odepřen Marcovi Shortovi, šéfovi týmu viceprezidenta Mikea Pence. Má to být reakce na to, že Pence odmítl vyslyšet Trumpovy výzvy, aby nepotvrdil výsledky voleb.
Senát odmítl námitku k součtu hlasů volitelů v Pensylvánii. Proti hlasovalo 92 senátorů, pro sedm. Ve Washingtonu se blíží 1 hodina ranní, předseda republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell proto oznámil, že jednání se přerušuje.
Senát se rozhodl přeskočit obvyklou až dvouhodinovou debatu a přejít rovnou k hlasování o volební stížnosti týkající se Pensylvánie.
Podle šéfa washingtonské policie Roberta Conteeho bylo v souvislosti s obsazením Kapitolu zatčeno 52 lidí. Bezmála 50 lidí policie zadržela kvůli porušení zákazu vycházení, který vyhlásila starostka metropole Muriel Bowserová, 26 z nich bylo zadrženo v areálu Kapitolu. Další lidé byli zadrženi kvůli držení střelných zbraní bez potřebných povolení, píše agentura Reuters.
Potřebné podpisy senátora a kongresmana naopak nese stížnost na volby v Pensylvánii. Obě komory Kongresu tak zahajují dvouhodinovou debatu, na jejímž konci budou o stížnosti každá zvlášť hlasovat.
Žádný senátor se formálně nepřipojil ke stížnosti na volby v Nevadě. Ani ta tak nemůže být projednána.
Každá volební stížnost musí být podána písemně a musí ji podepsat alespoň jeden zástupce z každé komory Kongresu. Teprve poté může být přerušeno společné zasedání obou komor Kongresu a každá z nich o stížnosti separátně hlasuje.
Nešťastný incident, který vedl k tragické oběti. Upozornění: Video by citlivé povahy mohlo rozrušit.
#BREAKING: Woman severely injured after being shot inside the US Capitol. pic.twitter.com/7i1duuJZ23
— UA News (@UrgentAlertNews) January 6, 2021
Podívejte se, jak policie zasahovala uvnitř budovy Kapitolu.
BREAKING: Clashes reported inside the U.S. Capitol building pic.twitter.com/2twyZAD6wJ
— BNO News (@BNONews) January 6, 2021
Přímo do budovy se dostalo nejméně několik desítek lidí, kteří mávali protrumpovskými vlajkami. Podle záběrů amerických médií se následně volně procházely po chodbách sídla Kongresu, často s mobilními telefony v rukou. Přítomní senátoři museli být evakuováni.
Potyčky přišly jen asi dvě hodiny poté, co k protestujícím promluvil prezident Donald Trump, který z pódia před Bílým domem řekl že nikdy neuzná svou porážku a vyzýval svého viceprezidenta Mikea Pence k narušení jednání v Kongresu, který by měl podle očekávání potvrdit do funkce jeho soka Joea Bidena.
Ten už také reagoval na násilnosti v Kapitolu. „Amerika je ve skutečnosti lepší, než to, co nyní vidíme v Kapitolu, jsme demokracie plná respektu, slušnosti a cti,“ uvedl s tím, že situace hraničí s pokusem o převrat a zároveň vyzval Trumpa, ať své příznivce uklidní. To se následně také částečně stalo. „Byly to podvodné volby. Ukradli nám vítezství. Rozumím vaší bolesti. Ale nesmíme druhé straně nahrávat. Musíte jít domů. Musíme zachovat mír. Nechceme, aby byl kdokoli zraněn,“ řekl Trump v krátkém videoprojevu na twitteru.
O co přesně v Kongresu šlo
Ačkoliv je za normálních okolností zasedání formalitou, někteří republikánští zákonodárci proces hned v začátku jednání na naléhání odstupujícího prezidenta Donalda Trumpa, který odmítá uznat svou porážku s odkazem na nepodložená tvrzení o volebních podvodech, napadali. První námitku vznesli hned u třetího projednávaného státu, kterým je Arizona.
Na schůzi se sčítaly hlasy volitelů z jednotlivých států. Od poloviny prosince je přitom známé, že v celkovém součtu zvítězil Biden nad Trumpem poměrem 306 ku 232 hlasům.
Trump v posledních dnech naléhal na svého viceprezidenta Mikea Pence, aby po sečtení všech hlasů odmítl vyhlásit příštího prezidenta, což je role, kterou mu ukládá ústava.
Pence však v prohlášení zveřejněném krátce před začátkem společné schůze uvedl, že nemá pravomoc jednostranně rozhodnout o tom, jaké výsledky by se měly ve finálním součtu ponechat, a jaké vyřadit.
Pence následně začal otevírat obálky s výsledkem hlasování sboru volitelů z jednotlivých států. Po bezproblémovém započtení hlasů z Alabamy a Aljašky, kde vyhrál Trump, se obě komory musely vypořádat s řadou námitek k průběhu voleb.
Nový americký prezident má 20. ledna složit přísahu a ujmout se tak úřadu. Trump před svými příznivci ve Washingtonu zopakoval, že výsledky voleb, které mu prý byly ukradeny, „nikdy neuzná“. Poté však otočil a oznámil, že umožní poklidné předání moci.