ABL prý měla z BIS odposlechy hovorů Béma a Janouška | e15.cz

ABL prý měla z BIS odposlechy hovorů Béma a Janouška

Pavel Bém
Pavel Bém
• 
ZDROJ: 7 Petr Topic

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odposlechy telefonátů z roku 2007 tehdejšího pražského primátora Pavla Béma s kontroverzním podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem získala v roce 2009 bezpečnostní agentura ABL. V té době ji ještě vedl nynější předseda poslanců vládních Věcí veřejných Vít Bárta. Píše to v dnešním vydání deníku Dnes, podle které nahrávky unikly ze svazku Bezpečnostní informační služby (BIS).

Tajná služba to však popřela. Odposlechy podle deníku ukazují, že Janoušek spolurozhodoval o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice města.

Na nahrávkách se podle deníku Dnes například Peter Ďurica, který vedl na pražském magistrátu odbor obchodních aktivit, ptá Janouška, jestli podnikatel souhlasí s prodejem pozemků Dopravního podniku v pražských Dejvicích. „To je v pořádku. Velice kvalitní,“ odpovídá Janoušek. Bém prý také v zaznamenaných telefonních hovorech zval Janouška na neformální poradu o podobě územního plánu a Ďurica zase na schůzku k tomu, jaká jména lidí má nahlásit do vedení akciových společností řízených magistrátem, píše deník.

Vyjádření Janouška se deníku získat nepodařilo a Bém ani Ďurica nechtěli nahrávky komentovat. „S panem Janouškem nevedu žádné zpravodajsky atraktivní hovory,“ sdělil bývalý primátor. Již v minulosti se v médiích často spekulovalo o Bémových úzkých vztazích s Janouškem. Podle Béma je ale Janoušek pouze jeho „kamarád, se kterým hraje tenis“.

Nahrané hovory, které deník získal, zachycují období prvních sedmi měsíců roku 2007. Deník Dnes údajně zjistil, že se ve stejném roce na Romana Janouška zaměřila BIS, když mapovala aktivity všech rozhodujících lobbistů v zemi. Tajná služba založila svazek s názvem SPIS a do něho ukládala i odposlechy, které povolil vrchní soud. Ze svazku se pak měly nahrávky v roce 2009 dostat k ABL.

BIS ale odmítla, že by odposlechy unikly od ní. „Únik jakýchkoliv soudem povolených odposlechů z BIS do podnikatelského prostředí, tedy i do agentury ABL, odmítám a vylučuji,“ řekl deníku mluvčí služby Jan Šubert. Připustil, že se služba tematikou lobbistů zabývala, ale podrobnosti zveřejnit nemůže.

Předseda poslaneckého klubu VV Bárta, který v roce 2009 ABL vlastnil, existenci a původ nahrávek nepotvrdil. „Nic o tom nevím,“ uvedl.

Poslanec Jaroslav Škárka (nezařazený, dříve VV) prohlásil letos na začátku března během soudního procesu s Bártou, že šéf poslanců VV dostal na volební kampaň půjčku 200 milionů právě od Janouška a také od dalšího kontroverzního podnikatele Tomáše Hrdličky. Bárta mu také údajně řekl, že každý z podnikatelů má ve Věcech veřejných třicetiprocentní podíl. Bárta ale u soudu popřel, že by měli Janoušek a Hrdlička se stranou cokoli společného. Státní zástupkyně viní Bártu z podplácení bývalých stranických kolegů - Škárky a Kristýny Kočí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery